SLOVÁČEK, A. Měření průtoku plynů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem diplomové práce byl návrh a realizace nového laboratorního přípravku pro měření průtoku plynů včetně výběru snímačů, jejich dimenzování a praktického proměření parametrů pracoviště. Odborným konzultantem byl Ing. Miroslav Uher, který také diplomanta metodicky vedl. Jedná se o studenta prezenčního studijního programu. Konzultace probíhaly osobně, student na realizaci práce pracoval dle svých časových možností v laboratoři. Diplomant pracoval pod vedením konzultanta samostatně a využíval jeho odborné rady. Student pracoval s velkou pílí, dobře si rozvrhl časový plán a věnoval práci dostatek času. Ve fázi návrhu si student z dostupné literatury nastudoval problematiku měření průtoku plynů a principy používaných snímačů, sám si zajistil mnoho cenných informací přímo od výrobců snímačů průtoku a bez problémů zpracoval průzkum trhu. Po konstrukční stránce si byl schopen většinu činností zorganizovat sám od nákupu materiálu až po výrobu komponent pracoviště. Komponenty jsou zpracovány precizně a jsou základem velké variability pracoviště. Většina nápadů na realizaci měřících tratí pochází přímo od studenta. Svou práci také navíc diplomant prezentoval na studentské konferenci a soutěži STUDENT EEICT 2012. Kladně hodnotím zodpovědný přístup studenta a bezproblémovou komunikaci. Diplomová práce byla odevzdána v řádném termínu a její zadání bylo z pohledu vedoucího splněno.
Diplomová práce měla za cíl návrh a realizaci přípravku pro měření průtoku plynů s využitím v laboratorních cvičeních z předmětů BMFV a MSNV. Téma práce bylo po stránce odborné i časové náročné. Diplomová práce je logicky rozdělena do sedmi kapitol. První dvě kapitoly jsou věnovány teoretickému rozboru měření průtoku tekutin a metodám měření průtoku. Diplomant se zaměřil na rozbor principů snímačů průtoku, které byly dále v práci použity. Následující kapitoly se zabývají praktickou částí práce, kde je uveden průzkum trhu, návrhu a realizaci dvou měřicích tratí a návrhu dvou laboratorních úloh. V poslední kapitole jsou popsány výsledky měření. K diplomové práci mám následující připomínky. V práci chybí rozměrový nákres obou měřicích tratí a nákresy nejsou ani na přiloženém CD. Tudíž není možné zkontrolovat dodržení délek uklidňujícího potrubí před a za průtokoměrem, které jsou doporučeny pro správné měření. V návrzích laboratorních úloh (např. bod č. 3 u první laboratorní úlohy) není jasné, v jakých rozsazích a s jakým krokem měření mají studenti průtok měřit, tudíž tyto zadání laboratorních úloh bude potřeba před použitím ve výuce doplnit. Na straně 51 není zcela jasné, jak byla zjištěna hodnota objemového průtoku v rovnici. Další připomínku mám k zobrazení rychlostního profilu u úkolu č. 4 v první laboratorní úloze (str. 51 až 53). Volila bych raději klasické zobrazení rychlostního profilu. Po formální stránce je práce na relativně dobré úrovni. Vyskytuje se v ní menší množství překlepů a gramatických chyb. U obrázku 5.4 bych doporučila volit jiné barvy pozadí, protože na tmavých barevných pozadích je velmi těžce čitelný text. V kapitole 7 chybí číslování rovnic. I přes výše uvedené výtky doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 52393