KLÁSEK, M. Vývoj nanovláknového PVDF senzoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadaš, Zdeněk

Předkládaná práce se zabývá vývojem aktivní části nanovláknového PVDF senzoru pro snímání mechanických dějů, především zatěžujících stavů. V práci je na velmi dobré úrovni vypracována teoretická analýza a rešerše. Návrh mechanické konstrukce snímače je velmi povrchní. Následuje hlavní část práce a to experiment a analýza naměřené odezvy jednotlivých nanovláknových struktur na mechanický kontakt, zde by bylo vhodné se více věnovat diskuzi nad výsledky a jejich význam pro daný senzor. Práci bych vytkl formátování textu a některých grafů, které ruší celkový dojem z dobré práce. Výtka míří i k popisu experimentu a zcela chybí fotodokumentace experimentu. Celkově je práce na poměrně zdařilé úrovni a hodnotím ji známkou velmi dobře/B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Tofel, Pavel

Tato diplomová práce popisuje využití zvlákněného PVDF materiálu jako perspektivní materiál pro tvorbu snímače založeného na bázi triboelektrického jevu. Práce je napsaná přehledně a jednotlivé části na sebe logicky navazují. V práci jsem narazil jen na minimum překlepů. Student se prvně věnuje teoretickému popisu triboelektrického a piezoelektrického jevu, potom výrobou PVDF materiálu a jeho kopolymerů. Následuje rešerše různých senzorů založených na zvlákněném PVDF materiálu. Pak následuje praktická část, kdy student navrhuje vlastní triboelektrický senzor, proměří několik připravených zvlákněných materiálů typu PVDF, PVDF proti Nylonu PA6, samotný Nylon PA6 a nakonec kombinaci PVDF s Nylonem PA6. Závěr práce je zaměřen na návrh takového senzoru jako snímače náprav na kolejnice, kde jednotlivé napěťové piky generované snímačem značí průjezd nápravy. Student vhodně využil použitou literaturu a pečlivě se věnoval předloženému tématu, kde splnil všechna zadání. Ocenil bych širší diskuzi k naměřeným výsledkům pro různé kombinace materiálů. Práce je čtivá a je na velmi dobré technické úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 121553