OSTŘÍŽEK, T. Laboratorní vývojové desky pro výukové aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student Tomáš Ostřížek vypracoval závěrečnou bakalářskou práci věnovanou návrhu a realizaci vývojové desky pro výuku návrhu digitálních obvodů. Cílem práce bylo vytvořit vývojovou desku s obvodem FPGA, která splňuje požadavky dané výukou a bude zpětně kompatibilní s původními deskami. Požadavky kladené na technické řešení, tedy zejména na zpětnou kompatibilitu a ergonomii, se povedlo splnit. Student vytvořil prototyp a otestoval funkčnost všech bloků. Součástí práce je i uživatelský manuál pro práci s vývojovou deskou. Nad rámec zadání student vytvořil software pro PC zjednodušující programování obvodu FPGA a paměti na vývojové desce. Po formální stránce práce splňuje požadavky kladené na bakalářské práce. Rozbor problematiky i technické řešení jsou detailně popsány. Práci studenta v průběhu semestru hodnotím jako vysoce aktivní a samostatnou. Na konzultace chodil s předem připravenými dotazy a průběžně prezentoval dosažené výsledky. Celkově hodnotím práci jako velmi kvalitní a uděluji hodnocení stupněm A s počtem bodů 95.
Předkládaná práce se zabývá návrhem vývojové desky s obvodem FPGA pro potřeby výuky digitálních obvodů jako náhrady zastaralé Spartan-3 Starter Kit Board. Teoretická část popisuje základní princip funkce hradlových polí a vybraných digitálních i analogových rozhraní použitelných ve výuce. Další kapitola je věnována výběru vhodných součástí pro realizaci desky, zejména výběru vhodného FPGA, podle kompatibility s výukou, náročnosti na implementaci a ceny. Na základě výběru komponent je realizován obvodový návrh desky a návrh desky plošných spojů. K usnadnění konfigurace desky je vytvořen jednoduchý program pro Windows využívající příkazy programu iMPACT. Poslední kapitola se věnuje procesu oživování a testování prototypu vývojové desky. Odborná úroveň bakalářské práce je na velmi dobré úrovni. Logická struktura práce a návaznost jednotlivých kapitol je rovněž na velmi dobré úrovni. V práci mi však chybí kapitola, která by popisovala finančních nákladů na pořízení potřebných součástek a na výrobu desek plošných spojů a následné porovnání se stávajícím vývojovým kitem Spartan-3 Starter Kit Board. Formální stránka práce je velmi dobrá s minimem překlepů a pravopisných chyb. Z práce je znatelné, že je student podrobně obeznámen s danou problematikou a je schopen jasně formulovat myšlenky tak, aby byly pochopitelné pro každého zájemce o tuto tématiku. Předložená bakalářská práce odpovídá zadání v plném rozsahu a hodnotím stupněm A/92.
eVSKP id 111767