TAMENTSEV, V. Implementace technologie LTE Cat-M pro scénáře chytrého měření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Mašek, Pavel

Student Bc. Viacheslav Tamentsev se ve své diplomové práci zaměřil na téma „Implementace technologie LTE Cat-M pro scénáře chytrého měření“. Teoretická část práce obsahuje popis základních definic pro Internet věcí (IoT), porovnání dostupných Low-Power Wide Area (LPWA) technologií a zejména detailní popis komunikační technologie LTE Cat-M. Hlavním přínosem ze strany vedoucího je nejenom popis funkčnosti s ohledem na fyzickou vrstvu, ale také porovnání jednotlivých vydání, tzv. 3GPP vydání, kdy student provedl porovnání od v rozsahu vydání 13-18. Praktická část práce obsahuje popis zvoleného simulačního nástroje Network Simulator 3 (NS-3) a zejména definici základního a rozšířeného komunikačního scénáře pro chytré měření, kdy jsou předpokládány počty zařízení definující tzv. massive Machine-Type Communication (mMTC). Dle definovaného počtu koncových zařízení připojených k jedné základnové stanici (v rozsahu 40 – 320) byly následně provedeny úpravy modulu LENA, kdy student na základě teoretických znalostí provedl úpravy LTE modulu směrem k LTE Cat-M. Pozornost byla sostředěna zejména na: (i) úpravu vysílacího výkonu, (ii) úpravu modulačních a kódových schémat, úprava parametru Sounding Reference Signal (SRS), (iii) úpravu/přidání Radio Resource Control (RRC) stavů pro koncové zařízení, (iv) implementaci časovačů pro režimy snížené spotřeby (PSM, (e)DRX). Následně byla vyhodnocena výkonnost rozšířeného scénáře s tzv. úvodním scénářem. Z pohledu vedoucího práce lze konstatovat, že student pracoval po celou dobu samostatně, aktivně se věnoval problematice, pravidelně konzultoval a projevil snahu řešit nastalé komplikace v rámci NS-3. Přestože odevzdaná práce nepředstavuje kompletní implementaci technologie LTE Cat-M dle zadání, může práce posloužit jako základ pro další studenty, či pro laboratorní cvičení (např. do předmětu MPA-KPM). Na závěr je nutné říci, že studentova aktivita a zájem o téma se projevily také v odevzdání a úspěšném odprezentování příspěvku na studentské konferenci EEICT 2024. S ohledem na výše uvedené hodnotím práci stupněm C/78 bodů a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Le, Dinh Thao

Diplomová práce se zabývá implementací technologie LTE Cat-M v simulačním nástroji NS-3 pro scénář chytrého měření. V teoretické části student, Bc. Viacheslav Tamentsev, poskytuje přehled o Internetu věcí (IoT) a Machine Type Communication (MTC). Student také diskutuje aktuálně dostupné technologie Low-Power Wide Area (LPWA), konkrétně Sigfox, LoRaWAN, NB-IoT a LTE Cat-M, v kontextu masových MTC scénářů. Technologie LTE Cat-M je zkoumána podrobněji, zejména ohledně její fyzické vrstvy a standardizace podle 3GPP vydání. Dále student představuje simulační platformu NS-3, modul LENA a jeho varianty pro simulaci 4G a 5G mobilních sítí. V praktické části student definuje základní komunikační scénář pomocí dostupného modulu LENA a postupně zvyšuje počet zařízení připojených k jedné základnové stanici. Poté byly na modulu LENA provedeny různé úpravy s cílem dosáhnout komunikačních schopností LTE Cat-M podle 3GPP vydání 13. Upravený modul byl následně použit k simulaci scénáře s až 320 připojenými zařízeními. Získané výsledky simulace však byly popsány velmi stručně. Významným problémem ve výsledcích simulace je neobvykle vysoká míra ztráty paketů, a to i při relativně malém počtu připojených zařízení (přibližně 20% ztráta paketů s méně než 50 zařízeními). Po formální stránce by práce mohla být zlepšena, protože obsahuje několik typografických chyb a nejednotných výrazů. Na základě výše uvedených poznatků hodnotím práci známkou C/75 bodů a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 159137