SVOBODOVÁ, H. Sledování stability procesu popsaného atributivní i spojitou veličinou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Bednář, Josef

Autorka plně splnila cíle bakalářské práce a velice dobře si poradila se statistickým řízením procesu, které není součástí látky v bakalářském stupni studovaného oboru. Velice pěkně aplikovala regulační diagramy na parametry svých cest za vzděláním z Olomouce do Brna a zpět, především průměrnou spotřebu a průměrnou rychlost. Studentka pracovala velice samostatně a ve studované oblasti se velice dobře orientovala. Drobnou výhradu bych měl k formální stránce práce, kde studentka nevěnovala dostatek času tzv. poslednímu čtení a některé pasáže jsou trošku stručnější než by vedoucí práce očekával, ale tyto dílčí nedostatky mi nebrání práci hodnotit kladně a doporučit ji k obhajobě. Nebývá úplně zvykem, aby se vedoucí práce na něco dotazoval, ale zde se zeptám, jestli studentka neuvažuje o práci pilota Formule Student, protože průměrná rychlost Brno-Olomouc 130 km/h v jízdě 26 (str. 29, obr. 3.6) je slušná a není třeba ji omlouvat chybou měření.

Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Popela, Pavel

Hodnocená bakalářská práce je zpracována přehledně a čtivě. Zejména u autorky oceňuji volbu krátkých až úsečně působících vět v komentářových částech, které čtenáře dobře vedou textem. Pozornější finální čtení ale mohlo odstranit některé pravopisné momenty, které staršího oponenta poněkud děsí (viz str. 12, poslední věta v druhém odstavci). Autorka se v prezentované problematice dobře orientuje a nepochybně splnila požadavky zadání bakalářské práce. Vlastní rozsah práce je 36 stran včetně příloh. V úvodní části práce (kapitola 2) mohla popisnější kompaktní pojetí doplnit větším vhledem do konstrukce jednotlivých diagramů. Chybí mi průběžné citace na použité zdroje, zejména v úvodní části při zavedení základních pojmů (viz kapitola 2). Některá úderná, aplikačně zaměřená tvrzení by si zasloužila podpořit vhodnou citací autorit. Je otázkou, zda neměly být číslovány pouze vztahy, na které je odkazováno, protože ve velkém množství číslovaných vztahů ty podstatnější pak nejsou tolik zdůrazněny. Práci vhodně oživuje řada obrázků, ale autorka je mohla častěji komentovat (viz obr. 2.2), případně větší pozornost věnovat sladění velikosti fontů obrázků a textu (viz např. obr. 2.1) případně si lépe poradit s převzatým modrotiskem (viz obr. 2.10). Líbí se mi aplikační kapitola 3, ve které autorka prokázala na bakalářské úrovni nepříliš často prokazovanou schopnost osvojené teoretické poznatky aplikovat na reálných datech. Je jen škoda, že s rostoucím číslem stran se autorka stávala stále stručnější. Své zajímavé postřehy mohla více rozvinout i v závěru práce. Přes uvedené dílčí kritické komentáře předloženou práci hodnotím kladně a doporučuji ji obhajobě.

Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 113258