BOŽEK, J. Návrh elektrochemického senzoru pro měření ethanolu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Otáhal, Alexandr

Student měl za úkol vytvořit návrh dvouelektrodového systému pro elektrochemické měření ethanolu a ověřit jeho funkčnost. Během semestru student chodil nepravidelně na konzultace, což se i následně odrazilo na jeho práci. Psanou formu jsem neměl možnost přečíst, čímž je v dokumentu spoustu jak formálních, tak odborných chyb. Z nich lze jmenovat definice "Odporová vrsta", kdy se nejednalo o odporovou vrstvu, ale vodivou. Žádný nebo téměř žádný obrázek nemá odkaz a vysvětlení v textu. Formátování odstavců je v některých částech posunuté. Použití neodborných výrazů, např. "...vrstva peakuje...". Teoretický úvod je nepoužitelný v rámci daného tématu, tzn. je příliš obecný nebo se zabývá jinou technologií. V praktické části bylo provedeno měření alespoň pro jedno provedení senzoru s uhlíkovou a následně i s pruskou modří. Výsledky by bylo vhodné lépe diskutovat a vysvětlit. V závěru je v poslední větě tvrzení, které není podložené. Hodnotím známkou F (49 bodů) a doporučuji práci dopracovat v nejkratším možném termínu.

Navrhovaná známka
F
Body
49

Posudek oponenta

Jankovský, Jaroslav

Závěrečná práce pana Božka je zpracována celkem esteticky, obsahuje však řadu nepřesností. Zadání požaduje nastudovat problematiku elektrochemického měření ethanolu v roztocích a na plastových elektrodách. Práce ale v úvodu vyjmenovává senzory od teplotních, vlhkosti, pohybu, světla, až po rozpoznání barvy. V úvodu o technologii autor uvádí popis technologie HIO, profil pece 850°C - a jen v závěru kapitoly sděluje, že polymerové pasty se nevypalují. Příkladem je uvedena fotografie tříelektrodového senzoru Dropsens, zatímco tématem práce je dvouelektrodový senzor. Dále se v práci mnohokrát opakuje mylné označení (poprvé v názvu kap. 6.1.2.) "Odporová pasta". To že vodivá pasta, nanesená na povrch elektrody je černá neznamená, že jde o pastu odporovou ale že její složkou je uhlík. Podobnost s odporovou pastou v HIO je jen náhoda. V práci je řada chyb ve shodě podmětu s přísudkem a jiných formulačních problémů. V závěru nesouhlasím s tvrzením autora, že by dvouelektrodové senzory byly "skvělou alternativou" k tříelektrodovým senzorům Dropsens.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Otázky

eVSKP id 152252