UHRECKÝ, M. Multiplatformní nástroj pro generování technické dokumentace z XML [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Strnadel, Josef

S přihlédnutím ke spíše průměrné aktivitě studenta během řešení a dokončování činností souvisejících se zadáním i se zpracováním technické zprávy a přijatelnému řešení daného tématu navrhuji ohodnotit práci studenta a její výsledek stupněm C .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání považuji za středně obtížné - stavělo na vědomostech, dovednostech a praktických zkušenostech z předmětů běžného bakalářského studia. Za stěžejní považuji body 2 , 4 a 6 zadání - vzhledem k jejich přijatelnému zpracování považuji zadání za splněné .
Práce s literaturou Student prokázal schopnost samostatně využívat vedoucím doporučené i vlastním úsilím nalezené informační zdroje související s řešeným tématem, mj. orientovat se v nich, čerpat z nich a vhodně využívat informace v nich obsažené k řešení daného tématu.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Dané téma začal student zpracovávat včas , řešení průběžně konzultoval a informoval o dílčích pokrocích i dalším směřování řešení projektu. Student pracoval samostatně , na konzultace byl vždy výborně připraven .
Aktivita při dokončování Výsledek práce studenta (tj. realizační výstup a technická zpráva) mi byl předkládán ke konzultacím spíše sporadicky ; jeho konečná podoba mi však byla předložena v dostatečném předstihu , umožňujícím mi připomínkovat ji před odevzdáním.
Publikační činnost, ocenění Není mi známa publikační činnost či ocenění týkající se této práce; nicméně, ve výsledku práce spatřuji potenciál ohlasu/přínosu v oblasti usnadnění procesu tvorby dokumentace z XML.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Šimek, Václav

S ohledem na výše uvedené skutečnosti navrhuji souhrnné hodnocení stupněm D - uspokojivě , 65 bodů .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Dle zadání soudím, že klíčovým aspektem tohoto projektu bude návrh a implementare nástroje zajišťujícího převod informací uložených coby XML soubor do uživatelsky přívětivější reprezentace. S tímto záměrem může pomoci celá řada v současnosti dostupných frameworků a knihoven. Tím pádem zde předpokládám průměrnou obtížnost zadání.
Rozsah splnění požadavků zadání Při konfrontaci stanovených požadavků s výsledky dosaženými při řešení tohoto projektu je možno vyslovit závěr, že zadání jako takové bylo splněno. Určitou připomínku bych však měl k rešerši existujících nástrojů v bodě 3) zadání, čemuž by měla odpovídat sekce 4.3 technické zprávy. Zde se domnívám, že autor šel spíše cestou srovnání přístupů k definování struktury souboru spíše než provedení analýzy nástrojů samotných.
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 60 Technická zpráva je tvořena celkem 8 kapitolami, které na sebe plynule navazují, a několika doprovodnými přílohami. Je možno si povšimnout, že rozsah teoreticky zaměřené úvodní části (kapitoly 1 až 4) mírně převažuje nad popisem návrhu a realizace požadovaného nástroje. V každém případě je celková kvalita a přehlednost textu ovlivněna těmito skutečnostmi: v textu je možno poměrně často narazit na delší odstavce textu, které i díky poměrně hutnému výkladu snižují celkovou přehlednost textu; zde by kupříkladu v sekci 3.4 bylo lepší text rozčlenit do několika kratších odstavců 2. kapitola mi přijde v zásadě zbytečná a čtenáři žádné klíčové poznatky nesdělí; navíc ji tvoří pouhá jedna stránka pro 3. kapitolu bych volil spíše název "Ukládání informací ve formátu XML" v případě kapitoly 3.4 bych nehovořil ani tak o dostupných nástrojích, jako spíše o podpoře zpracování XML v různých programovacích jazycích či knihovnách dostupných k tomuto účelu pro sekci 3.5 by mi přišlo vhodnější použít název "Příklady struktury XML dokumentů"; uvažoval bych taktéž o rozdělení této sekce do dílčích částí věnovaných konkrétním příkladům podoby XML souborů dle názvu kapitoly 4.3 bych zde očekával prezentaci rešerše a srovnání vlastností nástrojů pro generování dokumentace z XML úrovně do požadovaného formátu; domnívám se, že v případě zmínky o DocBook či DITA jde spíše o prostředky pro popis formátu souboru podobně jako u XML
Formální úprava technické zprávy 70 Po formální stránce je technická zpráva připravena poměrně solidním způsobem. Přesto bych však měl následující připomínky: některé diagramy či schémata působí dojmem, jako by nebyli vloženy ve vektorovém formátu, občas jsou mírně rozostřené (např. obrázek 3.3, 3.7 či 3.11) na obrázky č. 3.12, 3.13, 6.3, 6.4 a některé další v 6. kapitole se autor nikde v textu explicitně neodkazuje
Práce s literaturou 75 V uváděném přehledu literatury jsou zastoupeny položky související s jednotlivými oblastmi řešení projektu. Jejich výběr a použití bych označil za adekvátní. Nicméně je zajímavé, že se zde objevují celkem 3 reference týkající se prostředí UPPAAL.
Realizační výstup 65 Hodnocení realizačního výstupu rozhodně nepředstavuje jednoduchou záležitost. Faktem je, že požadavky zadání byly v tomto směru naplněny. Nicméně po kvalitativní stránce, co se uživatelské přívětivosti týče a taktéž bráno optikou nabízených vlastností (např. ohledně možností přizpůsobit podobu generovaného výstupu) mě výsledný nástroj příliš neuchvátil. Domnívám se, že zde existují mnohem pokročilejší nástroje, ať už komerčního ražení či na bázi open-source, s nimiž by bylo bezesporu zajímavé zde vzniknuvší nástroj blíže porovnat (což mi ostatně v technické zprávě vcelku chybí). Taktéž se nabízí otázka, proč se autor nikde nezmiňuje o skutečnosti, že jím vytvořený nástroj je dostupný online na níže uvedené adrese (předpokládám, že funkcionalita je stejná jako u odevzdaného zdrojového kódu): https://solrig.pythonanywhere.com/
Využitelnost výsledků Vytvořený nástroj dokáže zpracovat vstupní soubor v XML formátu a převést jej do výstupního formátu HTML. Uživatel má taktéž určitou možnost provedení drobných úprav s dopadem na výslednou vizualizaci (vložení obrázků a podobně). Nicméně vizuální stránku věci, tj. prezentaci informací po otevření HTML souboru v prohlížeči, bych označil za nepříliš zdařilou. Tím pádem se nabízí otázka, k jakému účelu se vytvořený nástroj hodí. Snad jen pro základní orientaci ve stupních XML datech.
Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 154270