MALÝ, T. Automatické rozpoznání kvality signálů EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozumplík, Jiří

Diplomová práce je zaměřena na automatický odhad kvality signálů EKG. Autor realizoval dvě metody, které přizpůsobil požadovanému rozdělení signálu do segmentů tří typů (typ 1 - kvalitní signál vhodný pro automatické rozměření; typ 2 – méně kvalitní signál vhodný pouze pro detekci komplexů QRS; typ 3 - nekvalitní signál, který neumožňuje žádnou analýzu). Pro metodu SQI (Signal Quality Indices) realizoval dva jednoduché detektory komplexů QRS a kvalitu signálu odvozoval z tepové frekvence a korelace cyklů signálu EKG s průběžně vytvářenou šablonou. Druhá metoda vycházela z vyčíslení SNR, kde autor realizoval vlnkovou wienerovskou filtraci pro odhady užitečného signálu a úrovně šumu. Metody hodnocení kvality signály byly testovány na třech několikahodinových reálných signálech EKG. Výstupem zpracování je řetězec čísel (označujících typ 1, 2 nebo 3) shodné délky s analyzovaným signálem. K úrovni technické zprávy a rozsahu textu, mám některé připomínky. U textu věnovanému popisu metod (Kap. 3) a jejich realizaci (Kap. 4) se některé části zbytečně opakují. Dále mi z textu nepřipadá srozumitelný způsob označení jednotlivých vzorků signálu jako typ 1, 2 nebo 3. U metody využívající SNR není zcela jasný popis „spojitě“ proměnného SNR se skokovými změnami na obr. 4.12 (str. 58), které nejsou vysvětleny, chybí poznámka o jejich případném vyhlazení. Pokud jde o dosažené výsledky, vyšel autorovi průměrný poměr vzorků zařazených do správné třídy k celkové délce signálu srovnatelný u obou metod, 69,3 a 71,0 %, což je relativně slušný výsledek; úspěšnost jednotlivých hodnotitelů, z jejichž dílčích anotací byla expertem odvozena anotace výsledná, se podle mých informací pohybovala mezi 80 a 90 %. Formální úpravu technické zprávy a její jazykovou úroveň hodnotím jako slušné s minimem nedostatků (některé se najdou v seznamu literatury). Během řešení projektu byl autor aktivní, o výsledcích práce jsem byl průběžně informován. Závěrem konstatuji, že autor zadání Diplomové práce splnil.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Smital, Lukáš

Předložená diplomová práce se zabývá problematikou odhadu kvality signálů EKG. V teoretické části jsou rozebrány dvě metody. První metoda je založená na počítání Signal-Quality indices (SQI) a druhá na výpočtu SNR v klouzavém okně. Pro praktické využití těchto metod pro dlouhodobé signály musejí být obě metody modifikovány a upraveno jejich další nastavení, což je předmětem praktické části. Hodnocení navržených algoritmů probíhalo na dlouhodobých signálech měřených EKG záznamníkem holterovského typu, které byly z hlediska kvality anotovány lidskými experty. Dosažené výsledy se pro obě navržené metody shodují asi na 70 % s poskytnutými anotacemi (metoda SQI je mírně lepší). Takový výsledek lze vzhledem ke komplexnosti zadaného problému považovat za dobrý. V práci mi chybí především porovnání realizovaných metod a diskuse dosažených výsledků. Obě metody jsou sice konfrontovány na určitých úsecích signálu se stanovenou referencí, avšak chybí porovnání metod mezi sebou. Metody dosahují vůči referenci přibližně stejných výsledků, ale dalo by se říct, že některá metoda si např. lépe poradí se signály více či méně kvalitními? Takové zhodnocení práce bohužel nenabízí. Formální stránka práce je na dobré úrovni, vytkl bych pouze sníženou kvalitu některých obrázků (např. Obr. 1.2 a 3.12) a odtečení některých obrázků kvůli kterému vznikají v práci prázdné půlstrany (např. str. 45, 61 a 71). Celkově hodnotím práci jako zdařilou.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 126746