PICMAUS, M. Realizace malého střídavého měniče řízeného mikropočítačem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Knobloch, Jan

Práce je věnována výkonovým obvodům pro laboratorní stand do laboratoří elektrických pohonů. Student si ve své práci počínal dobře, nikoli však zcela samostatně. Vhodným způsobem pracoval s použitou literaturou. Se zadanými úkoly se však dokázal vypořádat. V první části práce se student věnuje popisu asynchronního motoru, jeho řízení a popisu základů PWM modulace. Některá vysvětlení však obsahují poněkud netechnické formulace. Celkově má práce dobrou úroveň. Kladně lze hodnotit to, že student dokončil a detailně navrhl silovou část měniče pro malé napětí v návrhovém prostředí Altium Designer.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Červinka, Dalibor

Práce má v názvu realizaci malého střídavého měniče řízeného mikroprocesorem, ve skutečnosti se zabývá pouze návrhem silové části měniče. V první části je obecný popis asynchronního motoru a jsou specifikovány požadavky na měnič pro něj, v další části je zevrubně nastíněn řídicí algoritmus. Těžiště práce však spočívá v dimenzování silové části měniče a v návrhu jeho konstrukčního řešení. Text je velmi přehledný, místy však až příliš stručný, práce má proto nepříliš vysoký počet stran. Celková slohová i grafická úroveň práce je velmi dobrá. Připomínky: Přiliš obecný úvod k asynchronnímu stroji Občasné chyby v textu, např na str. 11 elektronický stroj, nebo občasné chyby v měkkém a tvrdém i. V kapitolách s výpočty by bylo pro zvýšení přehlednosti vhodné uvádět rovnice včetně dosazení a ne jen výsledek. Závěrem je nutno vyzdvihnout praktický výsledek práce, kterým je především to, že se student dobře zorientoval v návrhovém systému Altium a velmi čistě navrhl pěknou desku silové část měniče, ze zohledněním všech návrhových úskalí typických pro výkonovou elektroniku.

Navrhovaná známka
A
Body
95

eVSKP id 35702