MIKULIČ, T. Experimentální identifikace silových parametrů otevírání dveří pomocí manipulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Krejsa, Jiří

Pan Mikulič se ve své práci věnuje stanovení rozsahu silových parametrů při otevírání dveří, což je základní podklad pro budoucí modul mobilního robotu - robotické rameno. Cíle práce byly splněny, student pracoval samostatně a iniciativně. Počet měření byl menší než jsme předpokládali na začátku, ale výsledky dávají dobrou představu o nezbytných minimálních hodnotách parametrů robotického ramene. Práci hodnotím známkou A (výborně) a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Krejčí, Petr

Práce pana Mikuliče je zaměřena na experimentální stanovení velikosti síly (momentu) potřebného k otevření různých typů dveří. V rešeršní části práce je popsáno několik druhů mechanizmů dveřních zámků a typů dveří, které pak student v experimentální části podrobil zkoumání. V další části práce byly studentem navrženy a zdokumentovány jednotlivé části měřícího řetězce pro měření na různých typech dveřních otevíračů. V kapitole „měření dat“ je zdokumentován konkrétní experiment. Následuje kapitola statistického zpracování naměřených dat a jejich grafická prezentace. Výhrady bych měl k určení nejistoty měření typu B, kterou autor uvádí v kapitole 5.2.3. Při určování nejistoty typu B autor použil informace pouze o třídě přesnosti použitého snímače síly. V práci student uvádí, že rozsah snímače byl nedostatečný, protože je ale přetížitelný na 150% nominálního zatížení, dá se použít pro tento účel měření. Třída přesnosti (uváděná výrobcem) je platná ale pouze v rozsahu, na který je snímač určen. Chyba při přetížení snímače je ale jednoznačně větší. Vliv na velikost nejistoty B bude mít zcela jistě i chyba měření pomocí ústředny HBM QuantumMX 840, která je uvedena v kalibračním listě daného zařízení. Dále, protože je moment síly určován nepřímo (ze síly působící na kliku a vzdálenosti působiště síly od osy otáčení), měl by být do nejistoty zahrnut i vliv měření právě vzdálenosti působiště síly od osy otáčení. Do nejistoty typu B je tedy potřeba zahrnout více zdrojů a určit jejich míru vlivu na celkovou nejistotu měření. Dále mám výhrady k prezentaci výsledků měření. Z grafů na straně 26 vyplývá, že bylo měření provedeno na klice „vzorek č.13“ a „vzorek č.8“, v textu jsem ale nikde o těchto vzorcích nic nenašel. Není ani zřejmé, jaké rameno pro určení momentu síly k ose bylo při zpracování dat použito (tedy jak byly konkrétní experimenty koncipovány) a není tedy možné ověřit předložené výsledky. Dále v tabulce 4.1. student uvádí, že je počet měření např. pro kliku 19, v textu je ale dále uvedeno, že bylo provedeno vždy 5 měření. Tento nesoulad by bylo dobré v práci blíže objasnit. Celkově je ale práce napsána přehledně a text je po gramatické a stylistické stránce v pořádku. Protože byly naplněny všechny body zadání, doporučuji práci k obhajobě a po zodpovězení dotazů navrhuji hodnocení velmi dobře/B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 149702