PALACKÝ, T. Koncentrátor pro dálkový sběr dat a bezdrátové moduly [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Předložená práce měla za cíl navrhnout a vytvořit prvky bezdrátového systému pro monitorování vnitřního prostředí v budovách. Systém měl umožnit měřit vlhkost, teplotu a koncentraci CO2 a naměřené hodnoty měl přenášet bezdrátovým rozhraním využívajícím pásmo 868 MHz do datového koncentrátoru. Zadání bylo splněno v požadovaném rozsahu. Předložená práce je zpracována přiměřeně důkladným způsobem. Autor se seznámil s legislativními pravidly pro provozování radiových komunikačních systémů, provedl průzkum komunikačních modulů na trhu, navrhnul, realizoval a zprovoznil jednotlivé komponenty systému a zdokumentoval funkčnost celého systému. Zadání práce bylo časově náročné, neboť autor musel zvládnout několik různých vývojových prostředí a musel se potýkat s tím, že dokumentace ke komponentám ne vždy odpovídala realitě. I přes tyto komplikace autor práce toto náročné zadání zvládl a to velmi samostatně. Na práci je bohužel vidět, že textová část práce byla dokončována ve spěchu, což podstatným způsobem snižuje její jinak výbornou kvalitu. Konkrétně například autor při kopírování úvodních bloků textu zapomněl nahradit text „semestrální práce“ textem „diplomová práce“, takže „poděkování“ a „prohlášení“ se odkazují na semestrální práci. Dále pak autor využíval režimu sledování revizí, avšak zapomněl svou verzi textu finalizovat. Rovněž v některých schématech vodiče protínají popisky (obr. 4.6, příloha A.1), čemuž lze v editoru Eagle předejít využitím příkazu „split“. Práce pak také obsahuje ne zcela zanedbatelné množství překlepů nebo chybějících písmen. Záměnu MHz za Mhz lze sice přičíst automaticky prováděným opravám editorem MS Word, avšak jednoznačně se jedná o formální chybu. Výše uvedené spíše formální avšak poměrně četné vady bohužel neumožňují tuto práci ohodnotit jako výbornou či velmi dobrou. Na druhou stranu velmi kladně hodnotím například to, že autor - zdokumentoval, že simulacemi ověřoval funkčnost některých částí zapojení, - zapojení dokládá nejen obvodovými, ale i blokovými schématy, - do systému nad rámec zadání implementoval i prvky pro podporu kalibrace snímačů. Z práce je zřejmé, že autor měl snahu nejen splnit zadání, ale především vytvořit funkční a prakticky použitelný systém. Práci vzhledem k nesporné kvalitě a náročnosti realizační části pro i přes výše uvedené a bohužel nikoliv ojedinělé formální nedostatky hodnotím jako dobrou – stupňem C.
Diplomová práce se zabývá návrhem systému pro vzdálené měření kvality vzduchu v budovách. V teoretické části je uveden rozbor použitých hardwarových a softwarových prostředků včetně průzkumu trhu rádiových vysílačů. Teoretická část práce je obsahově vyhovující. V praktické části pak student popisuje návrh hardware a software jednotlivých částí, jejich realizaci a testování. Vzhledem k tomu, že jednotlivé části spolu vzájemně komunikují, je navržen a implementován rovněž komunikační protokol. Z hlediska odborné stránky je práce na velmi dobré úrovni. Formální stránka práce vykazuje drobné nedostatky. Jedná se zejména o drobné překlepy svědčící patrně o tom, že práce byla vypracována ve spěchu. Dále by bylo vhodné uvažovat o přesunu některých materiálů do samostatných příloh (jako příklad lze uvést obr. 3.3 na straně 20). Jako celek je však práci možné hodnotit jako velice zdařilou a lze ji hodnotit známkou A.
eVSKP id 87307