PIŠŤÁK, O. Radiový DAB přijímač [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Dřínovský, Jiří

Úkolem studenta bylo navrhnout a realizovat DAB přijímač na platformě Raspberry Pi. Student se zadaného problému zhostil s velkým zájmem a pečlivostí. K platformě Raspeberry Pi vybral vhodný typ USB přijímače s externí anténou. Pro jednodušší ovládání realizovaného DAB rádia realizoval ovládání rádia pomocí šesti externích tlačítek, tak aby nebylo nutné používat externí plně grafický display a myš pro přepínání stanic a zvyšování hlasitosti. Veškeré potřebné informace se tak zobrazují na jednoduchém dvou-řádkovém displeji. Dále bylo také pro vzdálené ovládání rádia realizováno dálkové IR ovládání pomocí univerzálního dálkového ovladače. V další části práce student implementoval, opravil a dopsal příslušné ovladače pro ovládání jím navrženého ovládacího panelu, a dvou-řádkového displeje. Vypořádal se také s dekódováním signálu IR dálkového ovládání, úpravou příslušných funkcí a ovladačů. Samotný text předložené bakalářské práce je napsán pečlivě a je logicky členěn do jednotlivých kapitol. Nicméně popis některých úprav a nových funkcí by mohl být dle mého názoru obsáhlejší. Na základě předložených výsledků a představení funkčního DAB radia doporučuji bakalářskou práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Götthans, Tomáš

Cílem práce bylo navrhnout DAB přijímač založený na platformě Raspberry Pi a softwarově definovaném rádiu. Předložená práce je přehledně rozdělená do úvodu, 3 kapitol a závěru. Student si pro realizaci rádia vybral spojit dvou řádkový LCD displej, softwarové rádio založené na integrovaném obvodu RTL2832U, přijímač IR signálu a vytvořil desku tištěných spojů pro ovládací tlačítka. Součástí předložené práce je zdrojový kód založený na práci Jan van Katwijka a podkladové soubory pro výrobu desky s tlačítky. Z technického hlediska bych uvítal více detailů k jednotlivým sub komponentům DAB+ řetězce. Například, pro případ modulace OFDM – počet nosných, či v případě prokládání nastínit způsob jakým je realizováno. I přes výše uvedené výtky se mi práce jeví napsaná pečlivě a systematicky. Proto práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 133595