GLOS, J. Pokročilé algoritmy řízení teploty v místnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou regulace teploty v místnosti. Jedná se o téma zajímavé jak z pohledu teorie, tak i možných aplikací. Prvním ze zajímavých výsledků je sestavení modelu řízeného systému – tepelného modelu místnosti. Model byl sestaven systematicky na základě fyzikálních vlastností použitých materiálů a upřesněn s využitím reálně změřených dat, přičemž bylo dosaženo velmi dobré shody modelu s reálným systémem. Následně byly studovány vlastnosti stávající regulátorů použitých v reálném systému, kde student dokázal navrhnout regulátory dosahující výrazně lepší kvality regulace. V závěru své práce se student zaměřil na využití prediktivního řízení s modelem, přičemž bylo dosaženo dalšího zlepšení vlastností regulačního obvodu. Dle dostupných informací lze předpokládat i praktické využití výsledků jeho práce. Řídicí algoritmy byly ověřeny simulací, nad rámec zadání student pokračuje i po odevzdání práce v činnostech směřujících k praktické realizaci algoritmů. Problémem je však zde zejména sezónní charakter provozu jednotlivých technologií a plné ověření navržených řešení tedy bude vyžadovat delší čas. Během zpracování bakalářské práce se musel student seznámit s vybranými částmi teorie automatické řízení, které jdou výrazně za rozsah bakalářského a v některých případech i magisterského studia, např. problematikou identifikace parametrů řízeného systému, stavové rekonstrukce, nebo pokročilých technik prediktivního řízení. Student pracoval samostatně s přiměřeným využitím konzultací, aktivně studoval řešenou problematiku a přicházel z vlastními řešeními. Po formální stránce je práce zpracována přehledně a pečlivě jak pokud jde o grafické zpracování, tak i text práce. Zadání bylo splněno. Student prokázal technické schopnosti a mimořádný zájem o danou problematiku, práci doporučuji k obhajobě s hodnocením výborně.
Předložená bakalářská práce se dá považovat za náročnější jak po stránce odborné, tak i po stránce časové. Student pronikl do do problematiky regulace teploty a jednotlivé regulátory také naimplementoval do kampusu Masarykovy univerzity. Studentem navržené algoritmy dokonce fungovaly lépe než původní. O celkové kvalitě svědčí i to, že o práci má zájem externí firma. Práce je psána v logickém sledu, student se nejdříve věnuje regulaci teploty obecně a uvádí současný stav HW a SW v kampusu Masarykovy univerzity. Další kapitola je věnována přenosu tepla a modelovacími prostředky programu Matlab/Simulink. Z katalogu materiálů použitých v budově byl dále vytvořen model místnosti a na něj byly navrženy jednotlivé regulátory. Student také pronikl do problematiky prediktivní regulace a navrhl pomocí Matlabu explicitní prediktivní regulátor. Daná problematika sahá nad rámec bakalářského i magisterského studia. V práci se objevují pouze drobné nepřesnosti. Myslím si, že citovat v bakalářské práci Wikipedii není vhodné (citace [4]). Vzorec (7.7) na straně 45 je velmi nepřesný; věřím, že se jedná pouze o překlep. I když matice pro MPC jsou velmi rozsáhlé, bylo by možné zlepšit celkový zápis, například pomocí substitucí (strana 40, 41 aj.). Zadání práce je splněno. Bakalářská práce celkově svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Navrhuji hodnocení A – 95 bodů - výborně.
eVSKP id 66424