KALLER, O. Analýza přenosu a měření signálu digitální televize DVB-S/S2 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Tomáš

Diplomová práce se zabývá analýzou přenosu a měřením signálu satelitní digitální televize standardů DVB-S/S2. V souladu se zadáním práce student provedl řadu experimentálních měřeních v laboratoři digitální televizní techniky na UREL FEKT VUT v Brně a to za pomocí špičkového přístrojového vybavení. Pro všechna měření úrovně a kvality signálu při příjmu z družice a i po následném dekódování až na úroveň transportního toku MPEG-2 TS provedl velmi pečlivý rozbor naměřených výsledků. Velmi příjemným překvapením je pro mě rozbor energetické bilance downlinku DVB-S/S2 a výpočty k nepřesnému směrování antén, které ani nebyly součástí zadání. Diplomant pracoval zcela samostatně a jeho aktivitu považuji za nadstandardní. Formální zpracování práce je na velmi dobré úrovni a text obsahuje pouze ojedinělé chyby nebo nepřesné formulace. Práci s doporučenou literaturou považuji za příkladnou. Rád bych také ocenil účast studenta s tématem diplomové práce na studentské soutěži Student EEICT 2010. Vzhledem ke všem uvedeným předchozím hodnocením doporučuji práci k obhajobě před státní zkušební komisí a navrhuji diplomovou práci Bc. Ondřeje Kallera hodnotit stupněm A/93 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Ulovec,, Karel

Splnění požadavků zadání: Student se zabýval všemi body uvedenými v pokynech zadání práce. Dlouhodobé měření kvality obrazu provedl ovšem pouze pro systém DVB-S. Oproti zadání rovněž nebyl vyhodnocen vliv parametrů signálu na výskyt konkrétních chyb v transportním toku a vliv na kvalitu obrazu. Odborná úroveň práce: Diplomová práce je na odpovídající odborné úrovni. V některých pasážích však student dává přednost komplikovanému slovnímu vysvětlení před názorným obrázkem - např. vysvětlení metody měření kvality obrazu DVQL (str. 11). Student nesprávně vysvětluje parametr MER jako "poměr efektivní hodnoty signálu k hodnotě šumu" (str. 18). Interpretace výsledků a jejich diskuse: V práci je doloženo množství výsledků, které jsou až na výjimky správně diskutovány. Jako nedostačující spatřuji konstatování ke srovnání změřené hodnoty MER a vypočítaného odstupu C/N v části energetické bilance družicového spoje (str. 22, "Větším problémem je vysvětlení rozdílu naměřených a vypočtených hodnot odstupu C/N."). Další nejasná formulace - "Zatímco v systému DVB-S klesne výstupní chybovost pod hranici QEF již při kanálové chybovosti 7,1.10-3, v systému druhé generace se tak nestane ani při hodnotě 8,2.10-2". Výpočet na str. 16 vede k výsledku 62 cm, uvedeno však je 74,5 cm. Formální zpracování práce: Chyby formálního charakteru se v práci vyskytují pouze ojediněle. Členění kapitol je přehledné a logické. Obrázky a tabulky jsou čitelné a většinou původní, pokud jsou převzaté, je uvedeno z jakého pramenu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 31130