UHER, T. Komerční mobilní sítě jako kritická infrastruktura [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Pan Uher vypracoval bakalářskou práci, ve které se zabýval charakteristikou kritické infrastruktury a možnostmi využití mobilních sítí v jejím kontextu. Teoretická část práce je poměrně rozsáhlá do šířky, autor se často věnuje doplňkovým tématům jako přímá komunikace mezi zařízeními, problematice big data nebo cloud, bohužel jednotlivá témata nejsou dostatečně rozpracována do hloubky a ani na nich autor nestaví další úvahy. Text je psán populární formou, což zřejmě vychází z použitých zdrojů jako blogové příspěvky nebo wikipedie, napříč celou teoretickou částí chybí technický fundament. Na tyto problémy, vycházející z prakticky neexistující konzultace s vedoucím, byl autor upozorňován už při obhajobě SP, kde slíbil nápravu, tento slib se ale ukázal prázdným. Viditelná aktivita byla koncentrována jen do pár dní během posledních týdnů před odevzdáním, kdy student zběžně konzultoval náplň praktické části a vykonal měření. Výsledky měření jsou interpretovány vcelku rozumně, ale závěr, kde student deklaruje "potřebu klást důraz na prioritizaci v rámci síťové infrastruktury mobilní sítě", je samozřejmý a nedostatečný. Práce evidentně trpí akutním nedostatkem pozornosti a vyhrazeného času, výsledek je povrchní a neucelený. Zadání není v žádném z bodů dostatečně splněno. Vzhledem k uvedeným skutečnostem navrhuji hodnocení F/33 bodů a domnívám se, že práce nemá potenciál k dopracování.
V rámci BP se student dle zadání měl věnovat možnostem využití komerčních mobilních sítí pro podporu kritické infrastruktury pro zabezpečení základních funkcí a strategických zájmů státu. První kapitola je věnována právnímu rámci dané problematiky. Další kapitola zahrnuje, jak autor uvádí, prostředky pro využití v kritické infrastruktuře. Vědecko-populární formou jsou zde zmíněny: Vestavěné systémy, M2M, Internet of Things, Cloud computing. Třetí kapitola s názvem "Využití komerčních sítí" zahrnuje podkapitoly: LTE D2D, Energetika, Zdravotnictví, Průmysl a služby, Doprava, Chytré domácnosti, opět psáno, krom první podkapitoly, obecně, s úrovní novinového článku, s převzatými obrázky bez jakékoli citace. Čtvrtá kapitola s názvem "Využití mobilní sítě při mimořádných událostech" zahrnuje seznam složek Integrovaného záchranné systému v ČR, seznam čísel tísňového volání a popis systému Tetra. Zpracování úkolů zadání: "Analyzujte speciální požadavky na systémy podporující kritickou infrastrukturu, zabezpečení a ověřování splnění těchto požadavků. Diskutujte možnost využití komerčních mobilních sítí v případě mimořádné události a možnosti podpory speciálních požadavků pro zabezpečení funkcí kritické infrastruktury, priorizaci a koexistenci s komerčním provozem a službami." jsem zde vůbec nenašel. Pátá kapitola je věnována, jak název uvádí, praktické části. Úkol v zadání zní: "Analyzujte možnost podpory komunikace kritických koncových zařízení v experimentální mobilní síti na UTKO FEKT VUT v Brně." Student zde měřil latenci a propustnost při komunikaci mezi dvojicí zařízení bez a s provozem na pozadí, neboť jak uvádí: "Předpoklad spolehlivého doručení dat považuji jako klíčové kritérium v případě komunikace během mimořádných událostí". Dle mého názoru teoretický rozbor v kapitolách 2-4 nenaplňuje požadavky zadání ani rámcově. Praktická část je velmi chabá, bez jakékoli vstupní analýzy či rozboru instalované sítě na UTKO FEKT VUT v Brně s ohledem na kritická místa při mimořádných událostech. Realizaci několika výše uvedených triviálních měření nepovažuji za splnění praktické části práce. Celkově pro nesplnění zadaných úkolů a technickou úroveň hodnotím práci jako neakceptovatelnou. Nedomnívám se ani, že by ji bylo možno přepracovat.
eVSKP id 93625