HUBKA, P. Obdélníková flíčková anténa pro pásmo 60 GHz [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Hebelka, Vladimír

Tématem diplomové práce byl návrh obdélníkové flíčkové antény pro pásmo 60 GHz. Student na základě návrhu vytvořil numerický model antény a ověřil její vlastnosti. Dále student v práci navrhuje několik způsobů realizace anténní struktury. Vybrané anténní struktury optimalizuje z pohledu impedančního přizpůsobení a směrových charakteristik a experimentálně ověřuje její vlastnosti. V závěru práce dostatečně popisuje zjištěné rozdíly. Z odevzdané práce je zřejmé, že zadání bylo splněno. Student na projektu pracoval průběžně a aktivně využíval literatury. Z práce je však patrné pouze částečné nastudování využití EBG struktury, kterou využívá. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni, vyskytuje se zde několik chyb jako špatné číslování obrázků.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Hertl, Ivo

Cílem předložené práce je návrh a realizace obdélníkové flíčkové antény pro pásmo 60 GHz. Práce je členěna logicky, v úvodu je stručně uveden přehled flíčkových antén a jejich základních parametrů. Následuje seznámení s pracovním pásmem a aplikacemi jej využívajícími. Práce pokračuje popisem teoretického návrhu antény a modelu antény včetně konektoru, vytvořeného v programovém prostředí CST Microwave Studio. V závěru jsou uvedeny výsledky ověření vybraných parametrů antény. Rozsah a obsah práce odpovídá obvyklým požadavkům na ni kladeným. K práci mám několik připomínek: - považuji za nesprávné označení "metody CST a IE3D", vyjadřující popis metod, které jsou využity v programových prostředích CST Microwave Studio a Zeland/Mentor Graphics IE3D; - popis provedení antény s využitím EBG struktury je nadbytečný, v práci nakonec toto provedení nebylo použito a v zadání ani nebylo požadováno; - popis návrhu antény v CST je příliš podrobný, u ověření v IE3D přitom není zmíněn vůbec; - matoucí je označení koplanárního vedení za náhradu EBG struktury obdélníkovým páskem; - tabulkovou interpretaci toleranční analýzy považuji za nevhodnou, grafické vyjádření by bylo výstižnější; - v závěru práce postrádám snahu o orientační změření směrových charakteristik realizované antény na vybraném kmitočtu. U malých struktur s očekávanou dynamikou úrovní cca 20 dB je obvykle základní ověření parametrů možné měřením na otevřeném prostranství. Otázky k obhajobě: Čím si vysvětlujete tvar směrových charakteristik, který do jisté míry vykazuje obdobné vlastnosti jako řadové soustavy? Provedl jste analýzu povrchových proudů na struktuře? Nedochází například k parazitnímu vyzařování z hran prokovených čtverců, které zde mohou do jisté míry působit jak reflektory? Do jaké míry tyto vlastnosti ovlivňuje přítomnost konektoru?

Navrhovaná známka
C
Body
70

eVSKP id 65680