ZACHOVÁ, Z. Sledování vlivu teploty na vlastnosti lithium-iontové baterie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Studentka Zuzana Zachová se ve své práci zabývá problematikou měření vlastností Li-Ion baterií za různých teplotních režimů a stavů. Studentka zpracovala diplomovou práci v rozsahu 65 stran včetně všech příloh. Práci rozčlenila do třech základních kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky lithných systémů, princip činnosti, materiálové složení jednotlivých elektrod, degradační děje a vliv teploty na vlastnosti Li-systémů. Praktická část popisuje experimentální pracoviště, návrh i praktické provedení experimentů a vyhodnocování naměřených výsledků. Při přípravných pracích studentka postupovala samostatně, navrhovala a realizovala vhodná řešení k uskutečnění experimentů. V průběhu realizace experimentů byla bohužel patrna velká časová zaneprázdněnost studentky, kdy v jejím kombinovaném studiu byla období delších nepřítomností, což se negativně promítlo jak na procesu provádění experimentů, tak při vyhodnocování naměřených závislostí. Konzultace s vedoucím práce v letním semestru bohužel neprobíhala na dostatečné úrovni, což se projevilo jak na formální, tak na odborné úrovni práce. Přes to vše konstatuji, že požadavky zadání studentka splnila, v práci postupovala se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupovala samostatně a s potřebnou iniciativou, a to zejména v zimním semestru. Předložená práce a její zpracování nicméně splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Libich, Jiří

Studentka Bc. Zuzana Zachová se ve své diplomové práci zabývá problematikou vlivu teploty na bezpečnost a stabilitu lithium-iontového akumulátoru. Téma i vlastní koncept práce hodnotím jako aktuální a přínosný. K práci mám několik připomínek: Po formální stránce práce obsahuje několik drobných nedostatků např. špatný zápis odkazů na citace v textu, klíčová slova by měla být více specifická tak aby co nejlépe obsáhla vlastní práci. Nepříliš vhodný formát tabulky 2.1 na straně 21 a obecně tabulky v celé prací nemají jednotný styl. Po obsahové stránce nemám k práci zásadnějších připomínek, jen např. tvrzení na straně 34. související s obrázkem 3.4 „Charakteristiky se od sebe liší v důsledku rozdílných katodových materiálů a také rozdílnou proudovou zatížitelností“ není přesné, jelikož proudové zatížen by bylo pro každý článek stejné, tedy 0,5 C. Prezentace a popisu EIS pomocí Nyquistova grafu (student se dopustil pravopisné chyby ve slově „Niquistova“) na obrázku 3.8 by zasloužilo více rozepsat, provést fit a stanovit důležité parametry které následně mezi sebou porovnat, žlutý průběh NCR18650B by bylo vhodné znovu přeměřit. V práci postrádám kapitolu věnovanou zhodnocení získaných výsledků, která by přehledně shrnula dosažené výsledky z jednotlivých kapitol. Práce obsahuje citace 20 zdrojů, obsáhlost a náročnost řešené problematiky by dle mého názoru zasloužila obsáhlejší studium literatury. I přes zmíněné nedostatky, cíle uvedené v zadání práce byly splněny, práce obsahuje přínosné a zajímavé výsledky. Doporučuji tuto diplomovou práci k obhajobě s hodnocením: 74 bodů (známka C)

Navrhovaná známka
C
Body
74

Otázky

eVSKP id 127906