STOJAN, R. Zařízení pro měření intenzity slunečního záření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Vaněk, Jiří

Úkolem studenta v bakalářské práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo navrhnout zařízení pro měření intenzity slunečního záření, jehož součástí bude pyranometr a porovnat s komerčně vyráběnými zařízeními tohoto druhu. Student Radek Stojan navrhl a vyrobil přenosné měřící zařízení intenzity slunečního záření a ověřil jeho funkčnost porovnáním naměřených výsledků s výsledky meteorologické stanice Fakulty stavební VUT v Brně. Na základě výsledků experimentů zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 41 stran včetně seznamu použité literatury a seznamu použitých obrázků, tabulek a symbolů. Práce je rozčleněna do sedmi kapitol. V prvních dvou kapitolách student definuje vlastnosti slunečního záření. V následující kapitole student porovnává čidla intenzity slunečního záření od různých výrobců. Praktická část práce je věnována popisu funkce přenosného měřícího zařízení intenzity slunečního záření. Součástí této části jsou i jednotlivá schémata zapojení elektrických obvodů a desek plošných spojů. V závěru student hodnotí vhodnost daného zapojení pro měření. Požadavky zadání student splnil. Práce je sepsána přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Využití literatury E 5/10
Formální zpracování práce A 20/20
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Bača, Petr

Student Radek Stojan se ve své práci zabýval problematikou měření intenzity slunečního záření pomocí pyranometru. Práce je rozdělena do několika částí. V první části své práce se zaměřil na historické souvislosti, definici intenzity slunečního záření a způsoby jeho měření. Druhá část práce byla již praktická a byla určena k seznámení s technickými parametry pyranometru, k návrhu funkčního zařízení na měření intenzity slunečního záření s pyranometrem jako čidlem. V závěrečné části se student věnuje návrhu, výrobě desky plošných spojů a experimentu, kdy byla změřena intenzita slunečního záření v průběhu 3,5 hodiny a porovnána s hodnotami získanými z referenčního měřícího přístroje. Vypracováním práce student prokázal dobrou orientaci v dané problematice. Vlastní práce působí jak po stránce stylistické, tak po stránce grafického zpracování velmi dobrým dojmem, škoda jen toho, že autor občas přechází od technického stylu k populárně-vědeckému stylu psaní, což by se v bakalářské práci vyskytovat nemělo (např. str. 17.) Škoda také drobné chyby, která se do práce vloudila na straně 35, kdy autor uvádí, že provedl 200 manuálních měření v průběhu 1 minuty. Domnívám se také, že fotovoltaika je vědní obor zabývající se problematikou přeměny světla na elektrickou energii a ne, jak uvádí autor: "Přeměna světla na elektrickou energii se nazývá fotovoltaika" (str. 13) Výše uvedené připomínky však nesnižují význam předkládané práce. Zadání práce bylo splněno. Student prokázal schopnost orientace v dané problematice, při vývoji měřícího zařízení prokázal schopnost analyzovat problém, navrhnout řešení a provést vlastní realizaci. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji projekt k obhajobě a navrhuji klasifikaci výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 15505