JARINA, J. Odlehčené vícenásobné podpisy pro IoT [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Práce se zaměřuje na implementaci dvou zadaných prahových podpisových schémat a jejich porovnání na různých zařízeních. Student splnil zadání pouze z části. Funkční je pouze implementace jednoho podpisového schématu, a to na platformě PC. Kladně hodnotím fakt, že je práce psána v angličtině. Práce obsahuje strukturální nedostatky. Například, popis nástrojů a technologií použitých pro praktickou část je uveden až po realizační části. Kapitola obsahující vlastní implementační přínos studenta (tj. kapitola 2) je příliš krátká a kombinovaná s informacemi patřícími do teoretické části. Práce s literaturou je na dobré úrovni. Student svou činnost pravidelně konzultoval, ale často neprezentoval žádné zlepšení a neřídil se doporučeními vedoucího práce. Z těchto důvodů práci doporučuji k obhajobě s hodnocením D/60b.
Cílem práce bylo analyzovat, implementovat a porovnat dvě schémata prahových podpisů na výpočetně omezených zřízeních. Toto zadání považuji za splněné pouze z části, jelikož studen implementoval pouze jedno schéma. Implementace druhého schématu není funkční, schémata nebyla porovnána ani implementována na omezených zařízeních. Z formálního hlediska obsahuje práce několik nedostatků. V textu se objevují překlepy, některé zkraty nejsou definovány při prvním výskytu, reference na zdroje jsou uváděny za tečkou na konci věty, popisy tabulek jsou uvedeny pod tabulkami, text práce přetéká okraje stránek atp. Praktická část práce obsahuje text patřící do teoretické části, viz sekce 3 Practical Background. Celkově má text praktické části pouze 16 stran. Postup návrhu řešení v praktické části, způsob implementace a dosažené výsledky nejsou dostatečně popsány a diskutovány. Rozsah práce odpovídá rozsahu bakalářské práce. Kladně hodnotím, že je práce psána v anglickém jazyce. Práce s literaturou je na dobré úrovni. Po odborné stránce práce trpí řadou nedostatků. V teoretické částí se objevují nepřesnosti a odborné chyby. Praktická část popisuje implementaci prahového podpisu FROST velmi obecně. Chybí zde popis architektury systému např. pomocí UML diagramu, popis implementace jednotlivých funkcí programu chybí, chybí také popis uživatelského rozhraní aplikace, definice bitových délek parametrů kryptografického systému atp. Aplikace není dynamická a neumožňuje uživateli definovat žádné vstupy např. počet uživatelů, definovaný práh podpisu atp. Implementace schématu byla provedena pomocí knihovny OpenSSL jenž není vhodná pro omezená zařízení jako jsou mikrokontrolery. Schéma nebylo implementováno na omezených zařízeních ani nasazeno do reálného systému využívajícího více zařízení. Druhé implementované schéma není funkční. Celkově tedy hodnotím tuto práci a dosažené výsledky pouze jako uspokojivé a doporučuji práci k obhajobě s hodnocením D/60 b.
eVSKP id 151192