CHMELAŘ, M. Návrh přesné napěťové reference s využitím metody dynamického souběhu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Prokop, Roman

Na základě informací konzultanta ze zadavatelské firmy onsemi lze konstatovat následující. Cílem zadané diplomové práce bylo navrhnout přesnou napěťovou referenci s využitím metody dynamického souběhu. V běžné praxi lze dosáhnout požadované přesnosti (±1%) ovšem za cenu velké plochy čipu. Úkolem zadané práce tak bylo dosáhnout podobné přesnosti s menší plochou. Navzdory určité volnosti zadání je nutno ocenit, že student Martin Chmelař přistoupil k řešení velmi svědomitě. Nastudoval různé typy napěťových referencí, z nichž tři vybrané druhy navrhnul a podrobněji analyzoval a na základě výsledků simulací vybral nejvhodnější typ, se kterým poté pracoval. Student provedl velké množství simulací, kterými potvrdil funkčnost a parametry obvodu. Musím pochválit i nastudování a použití pokročilých analýz jako je PSS a Pnoise. Výsledky navrženého finálního řešení, především poměr mezi přesností, šumem a plochou, považuji za vynikající. Musím ocenit i návrh podpůrného oscilátoru, který nebyl součástí zadání. Všechny cíle zadání tak byly splněny. Rozsah práce považuji za dostatečný a celkovou prezentační úroveň za velmi dobrou. Vytkl bych snad jen občasné použití anglicismů a obtížnější orientaci v textu. V příloze mi chybí výsledky Monte Carlo analýz a přehledné porovnání výsledků před a po aplikaci metody dynamického souběhu. K teoretickému úvodu byl doložen dostatek odborné literatury. Student během celého roku pracoval velmi aktivně a samostatně. Pravidelně mě informoval o pokrocích, na konzultace chodil vždy připraven a přicházel s novými nápady. S prací jsem velmi spokojen. Výsledné řešení, nebo alespoň jeho část, bude s určitými úpravami použita na budoucích obvodech a má tedy reálný přínos pro zadavatele (onsemi).

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Háze, Jiří

Student si vybral zajímavé téma z praxe ze společnosti onsemi. Práce je sepsána na 58 stranách z toho samotný text práce je na 51 stranách (vlastní řešení 29 stran od kap. 3.) bez příloh. Z hlediska rozsahu se tedy jedná o průměrnou práci odpovídající zvyklostem. V hlavní části práce student popisuje návrh samotné reference. Diplomant systematicky popisuje návrh jednotlivých součástek, simulaci všech důležitých parametrů a na konci vždy do tabulky přehledně uvádí dosažené parametry. Na závěr je pak ověřena funkčnost celého systému. V rámci výsledků simulací mi chybí corner analýza. Také bych očekával větší diskuzi nad výsledky, které jsou, jak student uvádí, v některých případech překvapivé:) ve smyslu nejen co by mohla být příčina, ale také jak se ji vyvarovat a proč tak nebylo učiněno. Parametry, které byly předepsány v zádání však byly dosaženy a zadání DP tedy bylo splněno. Možná zde mohla být zapojení více invence z hlediska použití navržených struktur jednotlivých funkčních bloků, nicméně to nesnižuje kvalitu práce. Z hlediska formálního je práce napsána přehledně a systematicky, kapitoly na sebe logicky navazují. Výsledky simulací jsou přehledné. V práci se vyskytuje řada formálních chyb a nedostatků, zejména ich forma v textu, u některých kapitol následuje ihned podkapitola např. kap. 3.6, slova řídící vs řidící, typografické drobnosti, offset vs napěťová nesymetrie apod. V kontextu předchozího navrhuji práci hodnotit stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 159931