ŠEDO, O. Pracoviště pro testování fotodiod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Wilfert, Otakar

Předložená práce se zabývá testováním základních parametrů fotodiod. Student se zaměřil na fotodiody PIN a lavinové fotodiody s ohledem na jejich aplikaci v přijímači testovacího optického bezkabelového spoje a navrhnul pracoviště pro měření zorného úhlu a citlivosti fotodiody. Studentem vypracovaný program umožňuje názorně zobrazit změřené charakteristiky. Pro testování byla vybraná fotodioda DSD2 dodávaná firmou Thorlabs. Fotodioda pracuje jako dvoupásmová ve dvou oblastech optického spektra 850nm a 1550nm a využívá k tomu zvláštní uspořádání aktivních ploch. Stanovení charakteru uspořádání aktivních ploch fotodiody bylo jedním z cílů předložené práce. V experimentální části práce student ověřil uspořádání aktivních ploch vybrané fotodiody a změřil pro obě pásma (850nm a 1550nm) zorný úhel. Znalost uspořádání a velikost aktivních ploch fotodiody umožňuje optimalizovat konstrukci optického přijímače a stanovit šum záření pozadí. Očekával jsem, že student ve své práci rozvede svůj postup do větší šířky i hloubky. Opomenutí některých parametrů a charakteristik fotodiody (např. stanovení NEP, přestože byl zmiňován v teoretické části práce) souvisí s menší samostatností a nápaditostí studenta. Práci považuji splněnou na dobré úrovni.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Posudek oponenta

Poliak, Juraj

Predložená bakalárska práca pôsobí po formálnej stránke dobrým dojmom, ale svojim obsahom a rozsahom zaostáva za priemerom. Študent sa v práci vyjadruje častokrát nepresne (napríklad v úvode „...optické kanály musia obsahovať prijímač...“) a len v malej miere používa doporučenú literatúru. Zadanie je možné považovať za splnené. V praktickej časti študent navrhuje jednoduché usporiadanie meracieho pracoviska, ktoré však dokumentuje len menej kvalitnou fotografiou a nie schémou. Nie je tak možné komentovať vhodnosť usporiadania. Predložený SW v princípe len nahrádza iné programy schopné generovať grafy z nameraných dát (napr. Excel, či MATLAB), na druhú stranu však ukazuje na študentovu všetrannosť. Experimentálna časť obsahuje meranie závislosti prúdu fotodiódou na uhle dopadu žiarenia na fotodiódu a na optickom výkone žiarenia. Z nameraných závislostí je možné posúdiť linearitu fotodiódy, avšak nie jej absolútnu citlivosť v lineárnej časti charakteristiky. Študent tak porovnáva namerané údaje šírky zorného poľa, ktoré si však nemôže u výrobcu overiť a na druhú stranu má k dispozícii od výrobcu absolútne hodnoty citlivosti na daných vlnových dĺžkach, ktoré však študent neurčil. Dôležitým parametrom, ktorý nebol experimentálne určený je prahová hodnota šumu, ktorá udáva minimálny detekovateľný optický výkon.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 65816