CHMELÍČEK, D. Srovnání analýz dopravní nehodovosti České republiky, Dánska a Švédska [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Vémola, Aleš

Předložená práce splňuje zadání a obecné požadavky na diplomovou práci magisterského studia. Student prokázal dostatek aplikačních schopností, že je schopen samostatně řešit a písemně prezentovat zadaný inženýrský problém.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění cíle a rozsahu zadání B
Úroveň zpracování teoretické části tj. poznatky získané studiem B
Úroveň zpracování analytické části tj. zpracování podkladů a vstupních dat, použité metody B
Odborná úroveň diplomové práce B
Přínos pro praktické i teoretické využití C
Práce s literaturou (citace), přehled literatury dle normy ČSN ISO 690 a 690-2 C
Formální uspořádání a úprava (text, grafy, tabulky) a odborná jazyková úroveň B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Frič,, Jindřich

Práce je zaměřena na velmi aktuální a celospolečenské téma. Student prokázal schopnost samostatného analytického myšlení, zpracování dat a návrhu možného způsobu řešení. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Úplnost vypracování A Diplomant v rámci řešení obsáhl podstatnou část sledovaných ukazatelů potřebných pro objektivizované srovnání vývoje nehodovosti mezi vybranými zeměmi EU
Zvolený přístup k řešení cíle diplomové práce C V rámci analytické části práce bych přivítal využití hlubších znalostí statistických metod. Je však nezbytné uvést, že diplomantovi se podařilo získat významnou část datových a informačních zdrojů pro svou práci.
Úroveň zpracování diplomové práce tj. originalita řešení, způsob zpracování podkladů, vstupních dat, použité metody B Ke zpracování tématu přistoupil diplomant zodpovědně se znalostním přístupem odpovídajícím studovanému oboru, nicméně musím podotknout, že problematika bezpečnosti silničního provozu je multioborovou záležitostí a zejména z tohoto důvodu se diplomant v některých částech, zejména návrhových dopustil drobných terminologických či věcných pochybení a závěrů. V části návrhové by bylo vhodné výrazněji propojit, zdokladovat účelnost navrhovaných opatření pro ČR ve vazbě na část analytickou.
Obtížnost a správnost řešení C Obtížnost práce je dána v tomto případě spíše šíří tématu a rozsahem zpracování dat a tedy i návrhů.
Přínos pro praktické i teoretické využití D Je zřejmé, že diplomant nemá zkušenosti a přehled o možnostech uplatnění předložených návrhů v praxi, zejména s ohledem na finanční náročnost, legislativní procesy a obecnou akceptaci takovýchto změn. Přínos práce spatřuji spíše v osvětové části – kapitole 2-6, ze kterých může být následně čerpáno jak sám zpracovatel uvádí. Za velmi praktický a dobře analyzovaný problém považuji otázku „Bezpečné vzdálenosti“. Sice se nemohu ztotožnit v plném rozsahu s diplomantovým doporučením zejména v části stanovující hodnotu bezpečné vzdálenosti, nicméně velmi kladně hodnotím celkový přístup k tomuto bodu. Jako velmi odvážné považuji návrhy týkající se infrastruktury a vnímám je spíše jako vizi či možný směr vývoje v dlouhodobém horizontu.
Odborná jazyková úroveň B Až na drobné terminologické pochybení považuji práci za odpovídající požadované úrovni studia v daném zaměření.
Písemná a grafická úprava tj. text, grafy, tabulky A Diplomová práce je na odpovídající úrovni.
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 36886