DUNDR, J. Demontáž a montáž BGA pouzder na zařízeních s nucenou konvekcí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Jakub Dundr zpracoval bakalářskou práci "Demontáž a montáž BGA pouzder na zařízeních s nucenou konvekcí". Práce byla realizována ve spolupráci s firmou ABE.TEC, s.r.o. Aktivita studenta během řešení a zpracování práce byla na velmi dobré úrovni. Student se pravidelně účastnil konzultací a diskutoval řešenou problematiku. Byl samostatný při řešení práce. Při řešení bakalářské práce prokázal student vysokou odbornou úroveň, soustředěné zaujetí úkolem a předpoklady pro systematický přístup. Práce je zpracována přehledně a formálně správně. Literatura byla během řešení používána. Zadání bakalářské práce bylo splněno v rámci technických možností v plném rozsahu. Práci doporučuji k obhajobě.
Předložená bakalářská práce řeší problematiku zjišťování teplotních profilů a porovnání homogenity ohřevu vybraných opravárenských stanic ( Stanice Martin Expert 10.6 hxv a Stanice Hakko FR-811) pracujících s nucenou konvekcí.Téma i cíl práce odpovídá oboru studovaného studentem. Hlavní její zaměření je na návrh metody měření rozložení teploty při ohřevu na zkušebních vzorcích při ohřevu zařízení a hodnocení i srovnání výsledků.V úvodní části se student poměrně zbytečně zabývá typy pouzder elektronických součástek i když pak uvádí i informaci o BGA pouzdrech, jejichž výměna je předmětem zájmu práce. Popisuje stručně i jednotlivé principy přestupu tepla, ale v práci tyto teoretické informace nijak nevyužil. V další části má vhodně uveden postup při výměně pouzdra BGA. Podrobně popisuje obě zkoumané opravárenské stanice V praktické části se zaměřil na měření průběhů teplot na dvou zkušebních vzorcích. Změřil za stejných podmínek a uvádí jednotlivé teplotní průběhy pro obě opravárenské stanice. Úroveň předložené práce je po stránce obsahové i z hlediska výsledků odpovídá požadavkům na bakalářskou práci. K práci mám následující otázky a připomínky k diskuzi: Na obr.2.1. chybí v grafu popis sestupu teploty tzv. cooling. První využívaný testovací vzorek je uveden pouze na fotografii a jeho popis je poměrně stručný, takže umístění jednotlivých termočlánků ani příslušné rozměry nejsou známy. Také umístění, jak student uvádí ve své práci, vzorku nad spodním ohřevem mělo poměrně významný vliv a nebylo vždy ideální. Proč byly použity jenom čtyři termočlánky, když jste měl k dispozici šestikanálový teplotní profiloměr? Navrhněte vhodné uspořádání celého měření. Jako druhý vzorek použil DPS desku osazenou součástkou s BGA pouzdrem. Jednotlivé uváděné naměřené hodnoty mohou sloužit pouze k rozhodnutí, zda je navržený postup vyhovující, ale mají pouze informativní hodnotu. S vyhodnocením a závěry uváděnými v kapitole 2.4.1 Metodika měření lze souhlasit.Náměty pro případné navazující práce kapitola ( 2.4.2) jsou podnětné. Práce splňuje požadavky na bakalářskou práci, student prokázal schopnosti požadované od absolventa (bakaláře) technického oboru. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 134630