OLBERT, J. Modelování propagace signálu bezdrátových sítí LTE a WiFi uvnitř budov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Hošek, Jiří

Diplomová práce studenta Bc. Jaroslava Olberta se soustředí na modelování propagace rádiového signálu a přenos dat v pásmu milimentrových vln. V průběhu vypracování diplomové práce došlo několikrát ke změně nástroje pro tvorbu simulací, a to z důvodu spolupráce s Tampere University of Technology a nutnosti upravovat simulační SW dle aktuálních podmínek NDA. Z tohoto důvodu byl v teoretické části proveden popis propagace el. mag. vlnění ve frekvenčním rozsahu 2-60 GHz. Praktická část se následně zabývá propagací signálu WiFi 5 GHz, kdy byl vytvořen přesný 3D model 5.np UTKO. Dále se pak student věnoval simulacím přenosu dat na frekvenci 60 GHz s využitím standardu IEEE 802.11ad (tzn. WiGig). Student přistupoval v průběhu vypracování své diplomové práce ke všem úkolům svědomitě a nekompletní splnění zadání je způsobeno zejména problémy s volbou simulačního nástroje. Po formální stránce práce obsahuje několik gramatických chyb či překlepů. Na základě výše uvedeného hodnotím práci stupněm B / 82 bodů a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Mašek, Pavel

Předkládaná diplomová práce studenta Bc. Jaroslava Olberta se zabývá problematikou propagace el. mag. vlnění uvnitř budov ve frekvenčním rozsahu 2-60GHz. Dále je pak pozornost soustředěna na provedení simulací standardu IEEE 802.11ad v simulačním nástroji NS-3. V teoretické části práce je proveden popis metod ray-tracing a ray-launching, který je zpracován srozumitelně, ovšem rozsah popisu mohl být větší. Dojem z teoretické části snižuje nekonzistentnost obrázků, kdy je každý obrázek zpracován odlišným stylem. Praktická část práce popisuje vytvořený 3D model pro simulaci propagace rádiového signálu WiFi 5GHz spolu se získanými výsledky. Dále je uveden popis použitého mmWave modulu pro NS-3 spolu s diskuzí výsledků získaných simulací. Tyto výsledky jsou dále porovnány s praktickým měřením standardu IEEE 802.11ad, které bylo provedeno v rámci měření na Ústavu telekomunikací. Po formální stránce práce obsahuje několik překlepů či gramatických chyb a z pohledu zadání nedošlo k jeho úplnému splnění – po konzultaci s vedoucím práce je tato skutečnost objasněna problémy s NDA v průběhu vypracování DP. Předkládanou diplomovou práci na základě výše uvedených skutečností hodnotím stupněm B / 83 bodů a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 101993