HAVLÍK, J. Urbanistická studie konverze Tomioka Silk Mill, Japonsko [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Zemánková, Helena

Návrh je podložen analýzou nabídky objektů a ploch areálu a funkčních vztahů továrny a města. Vyhodnocení vedlo k demolici některých objektů i dokompletování areálu objekty novými, tak , aby se návštěvnické trasy rozvíjely v náměstí a v areálu vznikla širší nabídka funkcí pro návštěvníky. Proces proměny továrny v kulturní centrum mohl být více přiblížen v grafické i textové části práce. Velká pozornost byla věnována studiu literatury o japonských zahradách, návrhu forem zeleně v atriích a ozeleněných náměstích.Postrádám u dílčích vizualizací určení místa , popis funkcí objektů kolem nově navržených zelených ploch. Autor bohužel nevyužil svých fortografií k dokumentování charakteristické atmosféry, výjimečné architektury továrny. Klasifikuji B80

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B Diplomant pracoval systematicky.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Zemánek, Václav

Zadání úlohy slibuje mimořádnou výzvu pro zkušeného tvůrčího architekta, pro začátečníka bez velkých zkušeností však představuje těžké břímě, spočívající v totální památkové ochraně areálu a skromné možnosti pro uplatnění tvůrčích expresivních zásahů. I proto stálo zadání úlohy na pozoruhodném rozsahu analytických prací, jimiž město Tomioka podporovalo kandidaturu továrny do světového kulturního dědictví a tyto byly poskytnuty jako vstupní informace všem zúčastněným diplomantům. Navíc dostali příležitost studovat i osobně reálie továrny i města na studijní cestě do Tomioky před započetím prací na úloze. Tato výzva zůstala v případě této diplomové úlohy jen na polovině cesty k jejímu naplnění.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Diplomant v zadání měl úlohu syntetizovat poznatky z dodaných rozborových dokumentů a koordinovat a inspirovat sebe i kolegy k návrhům na nové funkční využití celého prostoru továrny. Výsledný urbanistický návrh - v podobě generelu však zůstal pouze u shrnutí části analýz a záměrů naznačených městem a s velmi obecně popsanými funkcemi objektů v rozdělení na zachovávané a nové a na funkce muzeální, výstavní, veřejnou vybavenost a stravování a přechodné ubytování, bez zdůvodnění a bližší specifikace, Návrh generelu je prezentován na schematickém zobrazení původní i navrhované funkční a prostorové struktury areálu v hmotovém pojetí původních, tak i navrhovaných budov. Ve výsledků diplomové práce rezignoval na klasické koncepční zásady pro tvorbu urbanistických návrhů a i při totální památkové ochraně budov zůstal v práci nevyužit potenciál nové organizace a možného funkčního zónování veřejného prostoru v kombinaci s návrhem dopravně provozní organizace vč. širších vztahů. Tyto důležité aspekty návrhu zůstaly jen ideově naznačeny i dokumentovány. Ani variantní návrhy na možné prohlídkové trasy vně i uvnitř budov, které se přímo nabízejí, nebyly zkoumány a doprovázeny aspoň fotodokumentací původního stavu interiérů i exteriérů. Generel mohl zahrnovat i více variant této organizace a stavět na porovnání přínosu jak prostorově provozního, tak i ekonomického ve vztahu k očekávané podpoře cestovního ruchu.
Architektonické řešení D Se omezilo na řešení souboru drobných objektů čajovny v tradičním japonském pojetí situovaných nad vodní hladinou nádrže v nárožní poloze oploceného areálu, navrhované stavby a nakonec i fasády stávajících a chráněných budov v exteriérech jsou prezentovány jako anonymní hranoly, bez hodnotného architektonického tvarosloví, což ubírá architektonickému řešení jakoukoliv vypovídací schopnost , jedinečnost i emoční náboj. V diplomové práci nejsou řešeny dispoziční ani jiné interiérové zásahy , s výjimkou návrhu japonských zahrad v několika původně provozních vnitřních nádvořích a v nově navrhované čajovně. Tyto návrhy vycházejí z dokumentovaného studia pramenů o japonských zahradách a mají blíže k návrhu sadovnických úprav.
Provozní řešení C Vychází ze zadání urbanistického tématu a nabízí širší vztahy ke struktuře města pro veřejnou i individuální přepravu návštěvníků, řeší logické pěší a dopravně zklidněné trasy v areálu vč. protipožární organizace v obsluze řešeného území a objektů.
Technicko konstrukční řešení D Není předmětem zadání diplomové práce zaměřené na urbanizmus, přesto návrh řeší aspoň ve výtvarné rovině způsoby zastřešení stanovišť vnější dopravy, pergolu pěší trasy napříč areálem i pavilony čajovny.
Formální úroveň D Diplomová práce je prezentována celou řadou příloh, je obsáhlejší v analyticko rozborové části než v návrhové, které chybí podrobnější propracování volných ploch parteru, jakož i legendy. Na škodu je zmíněná anonymita hmot i neřešený parter ve veřejném prostoru, když měl diplomant k dispozici digitální zpracování i fasád chráněných objektů. Ve formální úrovni působí přílohy vizualizací negativním dopadem na diváka potenciálního návštěvníka. Ocenit je vhodné vyhotovení modelu areálu, nutno doplnit o schéma s legendou pro identifikaci nově navrhovaných budov a přístaveb, resp. I demolic.
Navrhovaná známka
D
Body
69

Otázky

eVSKP id 51082