SLÁVIK, M. Pokročilé segmentování simulované sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Studen Slávik Mark, Bc. měl za úkol vytvořit projekt v simulačním nástroji Network Simulator 3 (NS-3) obsahující simulaci datových sítí s vícero podsítěmi. Student v teoretické části práce popsal základní směrovací protokoly a metody směrování mezi rozdílnými podsítěmi. V práci následoval popis simulačního nástroje NS-3 a metod směrování, které nástroj NS-3 nabízí. Kvůli absenci některých směrovacích protokolů, využil student externí knihovny, která nástroj NS-3 o požadované protokoly rozšířila. Student práci pravidelně konzultoval. Bohužel však nevyužil možnosti kontroly finální podoby práce a práci rovnou odevzdal. Práce vykazuje nedostatky v sazbě textu, způsobující volná místa v dokumentu a uvádění tabulek a obrázků, které nejsou v textu odkazovány. Student spolu s prací odevzdal výsledné zdrojové soubory, obsahující i návod ke zprovoznění. Návod však nebyl konzultován a obsahuje mírné nedostatky, které mohly být v případě konzultace opraveny. Na základě výše zmíněných skutečnostní navrhuji studentovi hodnocení C/74b.
Teoretický úvod neodpovídá zadání. Zejména rozsáhlé použití protokolu RIP neodpovídá záměru práce, kterým je pokročilé směrování. Směrovací protokol RIP se také neřadí mezi nejpoužívanější směrovací protokoly. Student nevhodně používá technické termíny, jako například “výkon sítě”. Číslování kapitol tak, že první číslice je 0 (např. 0.2.2.) není v technickém textu běžné. Některé převzaté obrázky v práci plně neodpovídají textu práce. Některé jsou také ve špatné kvalitě, alespoň to mohlo autora přimět k jejich vlastnímu vytvoření a úpravě tak, aby korespondovaly s textem práce. Popis klíčového síťového prvku pro práci, tedy směrovače, je podceněný, viz kap. 0.2.2. Jeho popis budí dojem převzatého populární textu. Popis také nenavazuje na směrovací tabulky, se kterými se dále pracuje. Některé části vlastního zpracování vypadají tak, že si student pouze vytvořil kostru toho, co chce popisovat. Ovšem následně tuto kostru už neupravil. Vlastní práce studenta je podána nepřehledně. Není mi jasné, jak chtě student dosáhnout zadání práce, tedy porovnání směrovacích protokolů. Simulovány jsou spíše parametry přenosu dat, ne funkce směrování. Práce neobsahuje popis souborů v příloze tak, aby byly odděleny soubory s vlastní prací studenta a soubory převzaté. Adresář NS3 se jeví jako převzatý bez dalšího popisu. Adresář NS3-DCE-Quagga není jinak popsaný, i když obsahuje spoustu souborů. Zde by mohly být vlastní výtvory studenta, ale nepodařilo se mi je jednoznačně nalézt. Klíčový adresář wscript, který dle popisu se obsahuje práci s protokoly BGP a OSPF, není dokonce součástí přílohy vůbec, i když v textovém popisu uveden je. Soubor flowmon-parse-results.py (zmíněn v kap. 0.22) by mohl být výtvorem studenta, nelze však jednoznačně z popisu určit. Soubor README.txt mi k objasnění těchto pochybností nepomohl. Závěr: Teoretický popis a vlastní práce studenta neodpovídá zadání. Některé části práce jsou nedopracované. Popis vlastního přínosu studenta je podán nepřehledně. Požadované porovnání směrovacích protokolů nebylo provedeno. Klíčové soubory práce nejsou dostupné.
eVSKP id 159145