CYŽ, A. Technologická řešení pro úspory energie v průmyslu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Konečná, Eva

Bakalářská práce byla zaměřena na zmapování dostupných technologických řešení pro dosažení energetických úspor v průmyslových provozech. Pozornost autor věnoval teoretickému popisu jednotlivých metod a jejich využitelnosti v praxi. Následně vybral dvě možnosti vhodné pro prádelenský provoz. Výběr poté ověřil na zjednodušeném modelu průmyslové prádelny. I přesto, že práce byla zpracována důsledně a na dobré úrovni, najde se v textu několik nepřesných formulací a překlepů, větší důraz mohl být kladen na konkrétní závěry a tvrzení vyplývající z analýzy samotného prádelenského procesu. To by také přispělo lepšímu splnění třetího bodu zadání práce. Student pravidelně konzultoval, pracovala pečlivě a zodpovědně. Celkově hodnotím práci známkou B, a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Miklas, Václav

Předkládaná bakalářská práce se věnuje aktuální problematice technologických řešení pro úspory energie v průmyslu. Student v úvodní části nastiňuje palčivost tohoto tématu, na což navazuje shrnutím několika v praxi využívaných metod při zhodnocování energetické náročnosti a hledání vhodných úsporných opatření. Hlavní část práce spočívá v rešerši existujících technologických řešení, kde student poměrně detailně představuje některé z nich jako např. pokročilé metody řízení, tepelné výměníky či tepelná čerpadla. V poslední části pak nastiňuje možnost aplikace některých takových zařízení v prádelenském provozu. Je škoda, že student nenaplnil potenciál pěkně formulovaného zadání. V rešerši se omezuje výlučně na českou literaturu, v jejíž skladbě navíc dominují internetové zdroje, často komerčního či vyloženě propagačního charakteru (například zdroj [12]). Hlavní nedostatek spatřuji ve sporadickém naplnění bodů 2 a 3 zadání. Zhodnocení z pohledu praktické aplikovatelnosti (bod 2) přímo vybízí k ucelenému přehledu instalovaných řešení, spolu s hlavními výzvami a omezeními, se kterými se při nasazení provozovatelé potýkají. Student se však v podstatě omezuje pouze na to, že nastíní, s jakým procesním médiem či systémem se dané úsporné zařízení pojí, s minimálním přesahem do vlivu odvětví. Vodítka pro správnou volbu úsporné technologie (bod 3) jsou tak patrné jen velmi v náznacích. Kapitola 4, zabývající se úsporami v prádelenství, je bohužel především výtahem z již existujících závěrečných prací obhájených v minulosti na Ústavu procesního inženýrství. Zmatečně působí, že zatímco úvod kapitoly naznačuje spíše velkokapacitní prádelenský provoz s kontinuální bubnovou pračkou, samotná případová studie se odkazuje na prádelnu s vsádkovým režimem, což mělo být blíže vymezeno. Rozporuplné je také to, že klíčové zařízení případové studie – kogenerační jednotka – vůbec nebylo představeno v úvodní rešeršní části, ekonomická bilance vychází z vágních dat (cena za elektřinu a plyn pro domácnosti), a závěrem je, že pořízení plynové mikroturbíny se nejeví jako výhodné, což jednak není zobecnitelné na prádelny větších kapacit (viz např. mnohem komplexnější ekonomické zhodnocení ve zdroji [43]), jednak není zřejmé, proč tedy student nesáhl po bližším prozkoumání jiných, vhodnějších řešení, které v úvodu představuje. Co naopak oceňuji, je formální, grafickou a jazykovou úroveň práce, která je na vysoké úrovni s minimem překlepů. Navzdory výhradám práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci, a doporučuji proto k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 131695