GROMOV, E. Zlepšení korozních vlastností MgAl-LDH povlaku na AZ31 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Doskočil, Leoš

Bakalářská práce se zabývá zvýšením korozní odolnosti hořčíkové slitiny AZ31 pomocí PEO povlaku a MgAl-LDH povlaku. PEO povlak byl připraven kolegy z Výzkumného centra v Žilině podle jimi vypracovaného a osvědčeného postupu. Na tento PEO povlak byl hydrotermální metodou připraven LDH povlak za různých podmínek (teplota, čas). LDH povlak byl také připraven z reakční směsi obsahující vinan, nebo salicylát. Student provedl literární rešerši na dané téma, ale aktuální stav poznání mohl být mnohem lépe popsaný. Experimentální část byla provedena v adekvátní míře. Student pracoval samostatně, zajímal se o problematiku a snažil se samostatně interpretovat a diskutovat získané experimentální výsledky. Pravidelně využíval konzultací. Navzdory tomu, že čeština není mateřský jazyk studenta, jazyková úroveň bakalářské práce je obstojná.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Buchtík, Martin

Student se zabývá přípravou a charakterizací povlaků na bázi vrstvených podvojných hydroxidů (LDH) s a bez přídavku organických látek vinanu a salicylátu na hořčíkové slitině AZ31 předem upravené plazmatickou elektrolytickou oxidací (PEO). Teoretická část shrnuje základní poznatky týkající se Mg a jeho slitin a dále možnými povrchovými úpravami hořčíkových slitin se zaměřením na plazmatickou oxidaci a aplikaci LDH vrstev. Teoretická část je logicky členěna a obsahuje všechny potřebné aspekty pro pochopení problematiky a následné zpracování experimentální části. Samotná experimentální část se zabývá morfologickou, strukturní a elektrochemickou charakterizací povlaků, a to jak PEO, tak i LDH s a bez přídavku organických látek. Zvolená metodika je zvolena dobře, avšak postrádám zde další metody charakterizace povlaků. Student mnohdy obšírně popisuje naměřená data, což může být, i s ohledem na jistou jazykovou bariéru, místy trochu zmatečné. Rovněž bych doporučil zaměřit se na hlubší diskuzi výsledků. Závěrečná práce je však s ohledem na autorovu prvotinu obdobného charakteru zpracována velmi dobře, proto hodnotím práci stupněm B a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování D
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 155981