DRÁPELA, R. Implementace a vyhodnocení komunikační technologie LTE Cat-M1 v simulačním prostředí Network Simulator 3 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student Bc. Roman Drápela se ve své diplomové práci zabýval problematikou bezdrátové komunikační technologie LTE Cat-M1, kdy byla technologie implementována v rámci simulačního nástroje Network Simulator 3 (NS-3). Technologie LTE Cat-M1 představuje zástupce nově nastupujících komunikační technologií pro Internet věcí (IoT) a možnost otestování komunikačních vlastností v rámci simulačního prostředí tak umožňuje tvorbu tzv. digitálních dvojčat, což je klíčové pro nasazení v průmyslovém sektoru. Student přistupoval po celou dobu k vypracování práce svědomitě a výsledkem je logicky členěný dokument, kdy je v teoretické části práce pozornost soustředěna na popis dostupných 3GPP komunikačních technologií s důrazem na popis technologií Narrowband IoT (NB-IoT) a LTE Cat-M1. Dále je pozornost soustředěna na studium modulů LENA a ELENA pro simulační nástroj NS-3. V praktické části práce student podrobně zmapoval implementaci technologie LTE/LTE-A v simulačním nástroji NS-3 a následně navrhnul a implementoval klíčové části technologie LTE Cat-M1 na fyzické a linkové vrstvě ISO/OSI modelu. Student dále věnoval dostatek času simulačním scénářům, kde jsou porovnány rozdíly při přenosu dat pomocí technologie LTE/LTE-A a LTE Cat-M1. Drobná výtka směřuje k popisu prezentovaných výsledků, kdy mohlo být přistoupeno k detailnější diskuzi a popisu prezentovaných grafů. Z pohledu zadání práce byly splněny všechny body. Formální úroveň práce je taktéž na vysoké úrovni a potvrzuje tak studentův zájem o problematiku a reflektuje čas věnovaný vypracování práce. Na základě výše zmíněných informací hodnotím práci stupněm A / 95 bodů a doporučuji k obhajobě.
Zadání práce považuji za splněné. V teoretickém úvodu je poměrně podrobně probrána problematika fungování mobilních sítí čtvrté generace a LPWA sítí, nejen co se týká správy a organizace frekvenčního pásma. Student popisuje danou problematiku přehledně a výstižně. V další části se soustřeďuje na popis relevantních částí simulačního prostředí NS3. Student pracoval i s velmi odbornou literaturou, která je v práci řádně citována. V práci je jen malé množství překlepů či typografických chyb. Z odborného hlediska považuji práci za velmi zdařilou a navazující na aktuální výzkumná témata. Vytvořené, popř. modifikované zdrojové kódy jsou poměrně podrobně popsány. V některých případech by bylo vhodné více popsat, co je např. v grafu vidět. Např. u obr 2.13 není zcela zřejmé, co v něm reprezentuje měření NB-IoT a ani popisek tohoto obrázku není úplně vhodný. Za vhodné bych považoval v kap. 6 porovnat základní charakteristiky v případě LTE Cat-M1 nejen pro různé hodnoty přenosových rychlostí, ale i pro změnu dalších parametrů jako by byla např. vzdálenost či počet uzlů, popř. uvažovat i o dalších scénářích, jak ověřit co nejvíce vlastností vytvořených/modifikovaných zdrojových kódů. Přes uvedené výhrady hodnotím práci A/90.
eVSKP id 118200