ZEMANOVÁ, K. Možnosti zpracování kalu z výroby papíru a celulózy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Boráň, Jaroslav

Slečna Kateřina Zemanová, provedla ve své práci rešerši v problematice vzniku a nakládání s kaly z výroby papíru a celulózy. Práce je vypracována na základě zkušeností studentky nabytých při studijní stáži ve Finsku a při pobytu v podniku Biocel Paskov, a.s. Stěžejní částí práce je jak experimentální ověření možnosti fermentace kalu z výroby papíru a celulózy, tak návrh možnosti využití vznikajícího bioplynu v podniku Biocel Paskov, a.s. Ačkoliv bylo zadání práce splněno, některé body by vyžadovaly větší pozornost studentky. Dále bych rád upozornil na slabší schopnost studentky využít získaných výsledků pro vyvození závěrů, což však může být způsobeno nedostatečnými praktickými zkušenostmi studentky. Navzdory výše uvedeným faktům je práce zpracována pečlivě, silně prakticky zaměřená s velmi dobrou využitelností. Diplomová práce je součástí řešení výzkumného záměru MŠMT č. MSM 0021630502 "Ekologicky a energeticky řízené soustavy zpracování odpadů a biomasy" i konkrétních reálných projektů. Je zpracována přehledně a bude sloužit jako základ pro další výzkum v oblasti nakládání s kaly z výroby papíru a celulózy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Houdková, Lucie

Předložená diplomová práce se zabývá nalezením vhodného způsobu využití kalů z čistírny odpadních vod v celulózce Biocel Paskov, a.s. V teoretické části práce uvedla diplomantka čtenáře do problematiky tím, že přehledně popsala jednak způsob výroby celulózy a papíru, rovněž pak velmi detailně popsala čistírnu odpadních vod ve zmíněném podniku. Teoretická část práce je zpracována jednak na základě citované literatury, navíc však diplomantka dokázala využít osobní zkušenosti a poznatky ze studijních stáží (návštěva papírny a celulózky Stora Enso Oyj, Finsko a celulózky Biocel Paskov, a.s.). Praktická část diplomové práce je zaměřena na určení vhodné technologie zpracování kalu produkovaného v Biocelu Paskov, a.s. tak, aby nová technologie byla energeticky a zejména ekonomicky výhodnější než stávající zpoplatněný odvoz oprávněnou firmou. Diplomantka se seznámila s poloprovozními zkouškami spalování kalu, které byly v Biocelu Paskov, a.s. provedeny a které by byly jedním z možných řešení. Zjistila tak, že volný prostor k bádání se naskýtá u možného zpracování kalů anaerobní fermentací za vzniku bioplynu. Diplomantka nejprve provedla laboratorní zkoušky fermentace zmíněného kalu, kterými však nedosáhla uspokojivých výsledků. Diplomantka vhodně komentovala, proč se pokusy nevydařily, a navrhla možné postupy při dalším výzkumu. Ve výpočtové části diplomantka použila částečně data získaná laboratorními měřeními, částečně data získaná z literatury. Diplomantka navrhla dva způsoby zpracování produkovaného bioplynu. Číselně vyhodnotila zisky plynoucí podniku za prodej elektrické energie v první variantě a za úsporu zemního plynu ve druhé variantě. Slovně ohodnotila, u které varianty předpokládá vyšší investiční a provozní náklady. Na základě vlastních výpočtů pak doporučila variantu fermentace produkovaného kalu s následným využitím bioplynu v kogenerační jednotce za zisku elektrické energie a tepla. Diplomová práce je zpracovaná na profesionální úrovni, vzhledem k rozsahu je počet gramatických chyb a překlepů zanedbatelný (např. na str. 14 jsou „diskontinuální hořáky“ místo „diskontinuálních vařáků“). Za závažnější chyby vznikající nepozorností považuji např. na str. 35 uvedenou výrobní kapacitu 280 000 t buničiny, není však uvedeno za jaké období. Podobně na str. 37 v tab. 4.2 jsou uvedeny hodnoty z ledna, není však známo kterého roku. Celkově hodnotím předloženou práci kladně, bez závažných nedostatků. Rozsah řešení i jeho náročnost považuji za úměrné povaze práce. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 12164