DOSOUDIL, P. Instalace, konfigurace a testování serverových služeb typu www, e-mail, DNS a SAMBA v prostředí IPv4 a IPv6 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Novotný, Vít

Student Petr Dosoudil ve své práci řešil problematiku instalace, konfigurace a testování často používaných serverových služeb typu www, elektronická pošta, jmenný systém a sdílení přístupu k souborovým systémům a tiskárnám. Student řešil zadání práce s velkou iniciativou, samostatně a zodpovědně, musel zvládnout problematiku virtualizace počítačů, instalace serverových operačních systémů a vlastní síťové služby, a to jak její serverové tak i klientské části, aby bylo možné službu testovat. Jako malý nedostatek spatřuji ve velice stručném popisu serverových operačních systémů Microsoft Windows Server XXX a Linux (Unix). Výsledkem je čtveřice zajímavých laboratorních úloh, které budou sloužit ve výuce předmětu Architektura sítí příští rok. Formální stránka práce má velmi dobrou úroveň s minimem překlepů. Závěrem lze konstatovat, že student prokázal schopnost zorientovat se v problematice, provést rozbor zadaného úkolu, navrhnout a realizovat vlastní řešení. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A/94

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Sysel, Petr

Zadání hodnocené bakalářské práce považuji za splněné s jedinou výtkou. V zadání je požadováno posouzení odlišnosti implementace služeb v prostředí IPv4 a IPv6. V práci je pouze uvedeno porovnání obou protokolů ale nikde není uvedeno, zda odlišnosti protokolů mají nebo nemají vliv na instalaci služeb. Použití virtuálního počítače jako základu pro laboratorní úlohy hodnotím jako vhodnou volbu, bohužel student virtuální disky a nastavení virtuálních počítačů neuložil na přiložené datové médium ani v práci není odkaz, odkud by je bylo možné stáhnout. Nemohu tak zhodnotit, zda vytvořené virtuální počítače jsou funkční a popis instalace služeb je platný. Návrh laboratorních úloh pro jednotlivé služby lze považovat za dostatečně didaktické a ilustrativní. Jednotlivé kroky jsou popsány relativně podrobně. Pouze u popisu konfiguračních souborů DNS a SAMBA serveru jsem postrádal podrobnější popis jednotlivých parametrů a struktury řádků. Obecně u všech laboratorních úloh by bylo vhodné doplnit odkazy na manuálové stránky jednotlivých služeb nebo konfiguračních souborů. Dále u nastavování DNS považuji za problematické přímé uvádění IP adres serveru seznam.cz nebo google-public-dns-a.google.com. Tyto IP adresy se mohou v budoucnu změnit. Doporučil bych zjištění IP adres pomocí programu nslookup, který studenti mohou použít i pro ověření funkčnosti instalace DNS serveru nebo pro řešení problémů. V laboratorní úloze pro instalaci elektronické pošty považuji vypnutí firewallu za nevhodné, protože by mohl u studentů vyvolat nebezpečný návyk. Raději bych doporučoval doplnit povolení příslušných portů firewallu, které je v textu i zmiňováno. Formální zpracování je na dobré úrovni. V tištěné verzi však chybí poslední dvě strany návodu instalace emailového serveru. Úroveň také snižuje několik překlepů a to i v návodech: str. 19: desetinná tečka místo desetinné čárky „64.20 %“ a "13.94 %" str. 21: „Tyto data patří do nadřízené zóně, ve které“ str. 22: „(určuje se doménové jméno jmenného server, jenže je“ str. 24: „V případě přesažení velikostního limitu“ str. 29: „Webový server je tedy schopen zpracovat statická i dynamická data a zápisu do databáze“ str. 32: „protože integrované nástroje operačního systému neobsahovali podporu“ str. 53: „a také nastavení našeho DNS servu jako administrativního“ str. 56: „a ponechte zaškrtlé Start MySQL Workbench after Setu, aby se“ str. 58: „Nastavení účtů (Accout Settings)“ str. 62: „Nejdříve je potřeba povolit vyhledávání v síti a sdílení soubor.“ str. 63: „Otevřete Počítat (ikona na ploše)“ str. 64: nadbytečná lomítka v příkazech „sudo /useradd“ a „sudo /smbpasswd“ Dále za nepřesnost považuji označování operačního systému Linux. Linux je určeno pouze pro jádro operačního systému, který je označován jako GNU/Linux. Přes uvedené nedostatky doporučuji bakalářskou práci k obhajobě a navrhuji hodnocení A/92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 52170