KOPŘIVA, P. Návrh zařízení pro měření elektrického odporu pájených spojů při únavových testech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Otáhal, Alexandr

Student mel za úkol navrhnout a realizovat zařízení pro měření elektrického odporu, resp. studeného spoje u pájených spojů při teplotním cyklování a zátěžovými zkouškami mechanickými vibracemi. Navrhžené zařízení bylo s FPGA, kdy bylo toto řešení zvoleno na základě nutnosti rychlé detekce a ukládání vzhledem k vibračním testům (až 2 kHz). Při realizaci, oživování a ověřování funkce docházelo průběžně k problémům, které však student dobře a kreativně vyřešil. Výsledkem je zařízení, které plní svoji funkci, dle zadaných požadavků. Student pracoval po celý semestr samostatně a pravidělně dle potřeby docházel na konzultace. Závěrečná práce je na výborné úrovni s odpovídajícím množstvím relevantních zdrojů. Cíle práce byly splněny. Doporučuji práci k obhajobě a hodnotím 99 body (A).

Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Tomíček, Pavel

Student se v předložené práci zabývá návrhem zařízení pro měření elektrického odporu pájených spojů při únavových testech. S nadsázkou by se dalo říct, že se jedná o 64 kanálový osciloskop specializovaný na měření malých odporů. Práce a zařízení vznikly na popud požadavků z Ústavu Mikroelektroniky. Práce o rozsahu 58 stran od úvodu po závěr je rozdělena do několika kapitol. Nejprve jsou popsány únavové zkoušky pájených spojů, je uveden přehled komerčních přístrojů vhodných pro provedení zkoušek. Následuje praktická část práce, kde je popsáno, jak bylo zařízení navrženo, sestaveno, oživeno a otestováno. Také je věnována pozornost programovému vybavení pro FPGA, MCU i počítač. Text je občas zbytečně strohý a náročnější na pochopení. Například požadavky kladené za zařízení jsou průběžně zmiňovány v průběhu kapitoly 4 a nejsou uceleně představeny na jednom místě. Bohužel se často objevuje neodborné vyjadřování. Jako příklad uvedu větu ze strany 50: “Bylo nutné nastavit AD převodníky pro vzorkovací kmitočet 20 MHz, zapnout výstup po jednom drátu a nastavit pár hodnot registrů dle zadání výrobce.“ Jediný vztah, který se v práci nachází je Ohmův zákon na straně 18. Zbývající vztahy, kterých není mnoho, jsou uvedeny ve větách a nejsou přehledné. Text je průběžně citován v přiměřeném množství. Seznam literatury, bohužel není vytvořen korektně. Například jako autor prakticky všech katalogových listů je uveden firma Mouser Electronics. Z předložené práce plyne, že student splnil zadání v plném rozsahu. Navržené zařízení se zdá být funkční. Student musel v při tvorbě zařízení demonstrovat znalosti v řadě oblastí elektrotechniky. Pravděpodobně vzhledem k náročnosti realizace zařízení bylo věnováno textové části práce méně času, než by zasloužila. Práci hodnotím stupněm A s počtem bodů 90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 159934