BĚLOVSKÁ, L. Využití konceptů rozvoje značky pro posílení konkurenceschopnosti banky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Zich, Robert

Autorka prokazuje velmi dobrou orientaci na bankovní trhu zpohledu problematiky tvorby značky. Stejně tak prokázala schopnost zvolit nástroje a teoretická východiska odpovídající danému tématu. Výše uvedené nedostatky směrují spíše do oblasti, ve kterých  spatřuji větší rezervy ve zpracování. Současně se ovšem domnívám, že logika řešení, které autorka předkládá, je správná. Pozitivem je komplexní přístup autorky, uplatněný především vteoretické a analytické časti. Práci doporučuji kobhajobě.  Otázky  Jak by vypadalo hodnocení značky banky po realizaci navrhovaných opatření?  Vysvětlete logiku návrhu vkontextu cíle, který máte uvedený vzadání.  Jaký předpokládáte další vývoj značek na bankovním trhu. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Cíle  práce  jsou autorkou specifikovány ne zcela vhodnou formou, zejména pak vporovnání scíli definovanými přímo vzadání. Samotná struktura a obsah práce však zadané cíle respektují. Cíle práce jsou naplněny zeména s ohledem na hodnocení současného stavu. V návrhové části je naplnění cílů vyhovující.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Vymezení metodiky a přístupu k řešení je poněkud obecné. Celkově je ovšem zvolen správný přístup odpovídající zadání i řešenému problému.  Teoretická část práce vymezuje potřebná východiska v poměrně širokém kontextu. Autorka se snaží o kombinaci různých přístupů a o jejich modifikaci pro bankovní sektor (například využitý koncept tvorby značky). Toto širší vymezení možná přesahuje obvyklý rozsah, nicméně sohledem na komplexní charakter řešeného problému jej hodnotím pozitivně.   Praktická část v oblasti analýzy vhodně využívá konceptů vycházejících z teorie. Návrhová část nevyužívá plně potenciál zvolených obecných konceptů.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Analytická část prezentuje relevantní údaje, které charakterizují přístup banky ktvorbě značky. Autorka volí spíše popisný styl, který je ovšem vzásadě typický pro řešení dané problematiky. Některé analýzy (napr. SLEPT a 7S) nejsou aplikovány vmaximálně možné míře, což znamená, že jejich vypovídací potenciál není plně využit. Nicméně i vtomto případě jsou zde uvedeny také informace relevantní. Poměrně kvalitní je hodnocení konkurence. Přiměřenou pozornost autorka věnuje hodnocení pohledu zákazníka, kde je třeba zdůraznit kombinaci kvantitativního a kvalitativního šetření. Porterův model je aplikován spíše vobecnější a popisné rovině, smenším důrazem na hodnocení významu jednotlivých sil. SWOT analýza kombinuje kvalitativní a kvantitativní přistup. Některé faktory nejsou zařazeny optimálně. Celkové hodnocení je vzásadě správné a analýza předkládá konkrétní závěry.  Více pozornosti by bylo vhodné věnovat některým formulacím např. „…s úrokem do výše 250 tis. Kč.“ (str. 59).  
Praktická využitelnost výsledků D Návrhová část je rozdělena do oblasti charakteristiky nového produktu banky a případné realizace odpovídající kampaně. Autorka mohla věnovat více pozornosti vysvětlení toho proč volí tento přistup, jak návrhy zapadají do konceptů tvorby značky, jaké konkrétní přínosy zhlediska konkurenceschopnosti očekává, jak by je bylo možné hodnotit  a také  tomu, jak návrh vychází ze zadaného cíle. Navrhovaná opatření mají nepochybně smysl a logicky konkurenceschopnost banky ovlivní. Autorka však potřebné souvislosti vysvětluje poměrně stručně. Návrhy jsou vkaždém případě dobrým východiskem pro další kroky. 
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D Práci by prospěla zásadní jazyková korekce. Množství chyb charakteru chybějících slov, špatných tvarů slov a zejména pak užití čárek ve větách je spíše nadprůměrné.  
Práce s informačními zdroji, včetně citací B Práce se zdroji je na odpovídající úrovni s minimálními nedostatky.
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Dobeš,, Kamil

Předložená diplomová práce splňuje všechny body zadání. V teoretické části studentka prokázala, že je schopna na dostatečné úrovni pracovat s teoretickými zdroji. V analytické části autorka analyzovala aktuální situaci Air Bank v oblasti budování značky pomocí řady analýz (PORTER, SLEPT, 7S, analýzy konkurence a SWOT). Tyto analýzy byly provedeny převážně popisnou formou. Dále autorka analyzovala primární data získaná pomocí kvantitativního a kvalitativního průzkumu. V analytické části postrádám podrobnější segmentaci zákazníků banky a následnou propojenost s provedeným dotazníkovým šetřením. Navrhovaná doporučení vycházejí z provedených analýz, jsou srozumitelná a pro banku realizovatelná.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků C
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B
Práce s informačními zdroji C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 94919