NOVÁČEK, L. Komunikace mezi digitálními dvojčaty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Marcoň, Petr

Student Ladislav Nováček se ve své bakalářské práci věnoval komunikačním protokolům vhodným pro oblast označovanou jako Průmysl 4.0. Na základě literární rešerše si k podrobnějšímu zkoumání vybral protokol MQTT a architekturu OPC UA. Obě komunikační varianty průmyslové výroby porovnal jak z teoretické stránky, tak také praktickými experimenty v počítačové laboratoři na ÚTEE FEKT VUT v Brně. Celkem navrhl, realizoval a vyhodnotil pět různých scénářů, kde porovnal parametry protokolu MQTT a architektury OPC UA. Scénáře mohl popsat podrobněji. Zadání i textový rozsah práce byly splněny. Prezentační úroveň technického textu považuji za vhodnou i přesto, že student využívá některé anglické pojmy, jež jsou však v dané problematice běžné. Z formálního hlediska obsahuje práce minimum gramatických chyb či překlepů. Pro práci na semestrálním projektu a psaní bakalářské práce zvolil student vhodné literární zdroje. Výsledky, které získal, budou využitelné i pro navazující výzkum v olbasti průmyslových komunikací vhodných pro oblast Průmyslu 4.0. Student byl po celou dobu semestrálního projektu a bakalářské práce velmi aktivní, pravidelně svůj postup konzultoval.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Arm, Jakub

Student zkoumal možnosti použití MQTT a OPC UA technologií pro I4.0 komunikaci. K tomu si vytvořil jednoduché AAS a použil základní algoritmus pro vyjednávání. Toto omezení je vzhledem k rozsáhlosti problematiky vhodné. Informace pro návrh a implementaci čerpal z mnoha relevantních článků. Teoretická část je popsána věcně a čtivě, přičemž shrnuje danou problematiku. V kapitole návrhu algoritmu postupuje student dle relevantní literatury. V kapitole návrhu scénářů si zvolil některé vhodné situace v rámci omezení počtu počítačů a dalších prostředků. Měření ale provedl pouze jednou až dvakrát od každé situace. Provedená měření poskytují alespoň náhled na dané technologie, přičemž měření je značně zatíženo reálnými okolnostmi. Postrádám také srovnání s teoretickými hodnotami nebo vytvoření modelu komunikace se simulací, když už je měření RTT založeno pouze na měření odezvy komunikace bez účasti vyjednávacího algoritmu, jak vyplývá z popisu a kódu. Kód aplikace je členěn do modulů a mohl být lépe popsán pomocí diagramů a dokumentace. Mezi drobné formální nedostatky řadím po sobě jdoucí nadpisy bez jakéhokoliv textu, formátování nadpisů třetí úrovně a některé nadměrně velké obrázky. Vzhledem k tomu, že byla vytvořena dynamická simulace AAS s možností přepnutí komunikačních rozhraní, hodnotím C (73 b).

Navrhovaná známka
C
Body
73

Otázky

eVSKP id 151794