TOMKOVÁ, S. PIÁRKL [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Sára Tomková ve svém návrhu rozvíjí původní účel objektu jako špičkové vzdělávací instituce. Na základě podrobné analytické části do areálu umísťuje nově vzniklou farmaceutickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Náročný a komplexní provoz využívá plochy všech podlaží včetně podkroví. Původní hospodářskou zahradu, proměňuje v užitkově – oddychovou plochu v rámci tradiční bylinné farmacie. Autorka v průběhu celé práce i výsledném návrhu prokázala schopnost samostatného řešení komplexního architektonického úkolu.Předloženou práci s potěšením doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Matoušková, Petra

Autorka prokazuje schopnost precizní širokospektrální analytické práce a navazujícího logického koncepčního řešení. V oblasti architektonického navrhování a zejména řešení konstrukcí může dosáhnout dalších potřebných znalostí navazujícím studiem a praxí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka práce důkladně analyzuje složité historické, územní a urbanistické vazby a vztahy areálu bývalého piaristického kláštera s okolní strukturou města Lipníku nad Bečvou. Na základě této komplexní analýzy navrhuje nové využití stavebního celku a navazujícího pozemku zahrady. Autorka volí jasně definovaný nový koncept a citlivou renovaci objektu a zahrady. Tento nový prostorový celek logicky napojuje na územní vazby města vyřešením severního nástupního prostoru z ulice Bratrské a z jižního směru z ulic Seminárka a Za parkem. Návrh řeší poměrně dobře jak pěší, tak dopravní obslužnost areálu. Plocha zahrady je řešena jako urbanisticky vymezený a funkčně využitý multifunkční kompoziční celek pro univerzitní výzkum, veřejný park a citlivé umístění dopravy v klidu.
Provozní řešení B Systém provozního řešení navazuje na stavební a prostorové možnosti původního barokního areálu. Sympatická je snaha autorky oživit strohý parter budovy v ulici Bratrské umístěním fakultní lékárny a další veřejně využitelné vybavenosti. Návrh využití části zahrady pro skleníky farmaceutického výzkumu je výborný. Nicméně se zde jeví potřeba oddělit část skleníků a pěstitelsko-výzkumné části z bezpečnostního a provozního hlediska jako veřejnosti nepřístupných. Nový multifunkční areál bude také potřebovat vyřešení provozu odpadového hospodářství, včetně likvidace laboratorních kontaminantů.
Technicko konstrukční řešení A Autorka pojala renovaci historického objektu ranně barokního kláštera ze 17. století s úctou a citem k architektonické památce. Oceňuji snahu o zachování a renovaci maximální míry historických klenebních prostor a citlivě v rozumné míře navržené stavební zásahy, například umístění vertikální konstrukce výtahů v atriích a provedení svrchní izolace v podkroví. Prezentované technické detaily jsou s drobnými úpravami proveditelné. Sympatický je návrh ekologického kombinovaného vytápění.
Architektonické řešení A Koncept návrhu stojí, díky důkladné komplexní analýze, na velmi silné a pozitivní myšlence vytvoření sídla nové české farmaceutické fakulty. Rozmístění jednotlivých funkčních celků je logické. Pozitivně hodnotím výrazný motiv osového vizuálního propojení nástupu do budovy s průchodem přes atrium až do zahrady. Provoz vrátnice ve vstupní hale 1.02 je nicméně poddimenzován, chybí podatelna, a je potřeba tento provoz oddělit stavebně a zajistit bezpečnost provozu evidence, fyzické kontroly a kamerového systému areálu.
Formální úroveň A Práce má velice dobrou grafickou úroveň. Autorka prezentuje jednotlivé celky přehledně, logicky, srozumitelnou kultivovanou formou. Ilustrační vize interiéru jsou vypovídající, nicméně by práci prospěla vyšší úroveň vizualizací a perspektiv, zejména v interiéru. Úroveň textové části je dobrá
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 151423