RUDY, V. Technologie zalévání LED pásků epoxidovými hmotami [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Píška, Miroslav

Výjimečná práce, zpracovaná s mimořádným zájmem a pečlivostí v interdisciplinární oblasti výrobních technologií a využití moderních technických svítidel. Studentka zpracovala velký rozsah aktuální literatury, připravila, zrealizovala a vyhodnotila velký rozsah experimentálních zkoušek v průběhu několika ročních období. Své výsledky pravidelně konzultovala a porovnávala v rámci svých dílčích měření, tak s poznatky jiných autorů. Práce vyniká aplikací vrcholné výzkumné techniky a autorka připravila několik publikací do odborného tisku. Výsledky práce již byly úspěšně aplikovány do výrobní praxe. Diplomovou práci plně doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Krejčí, Miroslav

Diplomová práce studentky Veroniky Rudy se zabývá možnostmi zalévání LED pásků elektrochemickými hmotami za účelem výroby svítidel zejména pro venkovní aplikace. Autorka v úvodní teoretické části věcně popisuje všechny důležité informace související s problematikou, přičemž nezabíhá do zbytečných podrobností. Popsány jsou základní fotometrické veličiny s přihlédnutím k tématu barevných vlastností světla a zrakového systému. Další kapitoly se věnují LED diodám a zalévacím hmotám, jakožto základním stavebním pilířům praktické části práce. V experimentální části je třeba ocenit konstruktivní přístup studentky, která si nejdříve vyzkoušela čtyři různé typy zalévacích hmot a podle výsledků směřovala další průběh k nejlepší variantě. Pro ni stanovila výrobní postup, ve kterém nezapomněla ani na problematiku bezpečnosti práce a zdravotní rizika spojená s elektrochemií, které si autorka vyzkoušela doslova na vlastní kůži. Pomocí vytvořené metodiky v předchozí části byly vyrobeny vzorky svítidel, které sloužily pro různé druhy testů a měření. Dlouhodobým venkovním testem byla ověřována kvalita svítidel s ohledem na působení povětrnostních vlivů. Měřením světelného toku v kulovém integrátoru byla autorka schopna stanovit závislost poklesu světelného toku a změny teploty chromatičnosti na stupni zmatnění zalévací hmoty. Samotnou životnost komponent a kvalitu zalévací hmoty otestovala zkouškou vysokým gradientem teplot (tzv. šokovou zkouškou). Pomocí jasové analýzy pak byla také změřena homogenita svítící plochy. Obecně lze konstatovat, že až na pár výjimek v grafické úpravě je práce na vysoké úrovni. Množství měření a zkoušek v praktické části potvrzuje, že autorka tématu věnovala velké úsilí a spoustu času. Všechny cíle zadání byly splněny a práci lze doporučit k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 132840