PLOT, V. Charakteristiky polovodičového BSE detektoru elektronového mikroskopu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Zadání diplomového projektu bylo řešeno pro potřeby externího zadavatele, kterým byla firma Delong Instruments (DI). Po nastudování problematiky polovodičových detektorů BSE pro použití v elektronové mikroskopii mělo být provedeno měření charakteristických vlastností BSE detektoru firmy DI a výsledky měření měly být porovnány s vlastnostmi detektoru BSE od jiného výrobce. Na základě získaných dat měla být vyhodnocena životnost detektoru DI a měla být navržena doporučení k případně optimalizaci jeho vlastností. Pan Vítězslav Plot při řešení svého diplomového projektu postupoval samostatně, potřebnou literaturu si vyhledával dle doporučení konzultanta z firmy DI a dokázal se v této literatuře dobře orientovat. Stav práce byl kontrolován při občasných konzultacích a pomocí elektronické korespondence. Ve srovnání se standardním průběhem řešení diplomových prací však byl postup řešení poněkud pomalý a k testování vlastních senzorů bylo přistoupeno až ke konci řešení práce. Z provedených testů je zřejmé, že problematika měření byla zvládnuta na velmi dobré úrovni i když bylo zapotřebí získat orientaci ve speciálním přístrojovém vybavení, které tato měření nepochybně vyžadují. Tato skutečnost byla také vyjádřena ve velmi kladném hodnocení od konzultanta diplomové práce z firmy DI, pana Mgr. Petra Štěpána. Dle mého názoru však soubor provedených měření nebyl dostatečně velký pro případnou optimalizaci vlastností měřeného detektoru BSE, jak bylo požadováno v zadání. Posouzení životnosti požadované v zadání bylo provedeno na základě úvah o konstrukci detektoru a jeho provozních podmínkách v daném typu mikroskopu. Naměřené závislosti se zde projevují jen okrajově. Na základě výše uvedených skutečností lze konstatovat, že zadání diplomové práce pana Vítězslava Plota bylo v podstatných rysech splněno. Práci proto doporučuji k obhajobě.
Práce měla několik dílčích cílů. Většina byla splněna, srovnání bylo provedeno na dvou komerčních detektorech místo jednoho, ale na druhou stranu je v zadání vyhodnocení životnosti detektoru, ale tato vlastnost nebyla diskutována. Odborná práce studenta spočívala pouze v měření a vyhodnocení dodaných detektorů, což zahrnovalo i vytvoření experimentálního setupu. Více jak polovina práce je věnována teoretickému rozboru, ve kterém jsou podkapitoly, které se týkají tématu okrajově a na druhou stranu chybí např. principiální struktury většiny popsaných detektorů a především, těch typů, které byly použity v experimentální práci. Kapitola diskuse naměřených výsledků je souhrn toho, co už bylo řečeno v experimentální práci a nepřináší žádné další poznatky, kromě krátkého doporučení. Závěr je pak zkrácená verze této diskuse a nepřináší žádný další benefit. Po formální stránce je práce strukturována dle zvyklostí, prezentační úroveň je standardní. Rozsah vlastní práce je pod průměrem diplomových prací. Student zřejmě podcenil náročnost práce a měl málo času k lepší analýze výsledků. Mezi formální nedostatky řadím následující: ne u všech odstavců teoretického úvodu je uveden literární zdroj; hodně kratších podkapitol má uveden pouze jeden zdroj, což nemusí být dostačující; na Obr. 11 by měl být napěťový zdroj obou polarit pro měření celé charakteristiky fotodiody, tedy i závěrný směr; časová odezva je obecný pojem chování nikoli parametr a definice na str. 31 není formálně správně; místy je ta stejná informace sdělena 2x, např. na str. 31 u výčtu příčin ztrát energie detektoru; mikrokanálky se píší dohromady (str.23); mezi číslem a jednotkou se vkládá pevná mezera; vzhledem k jeho tenkému tvaru, nikoli tenkého (str. 33); obr. 22, název grafu neodpovídá popisku; obr. 30 špatně vytištěn. Pokud byla někde velká chyba měření zisku, šlo o náhodnou chybu a měření mělo proběhnout znovu. Dosažení změřených hodnot nelze ve všech případech svádět na šum při měření, z velké části jde většinou o metodická pochybení. Studijní prameny jsou pro diplomovou práci dle mého názoru nedostatečné, téma vyžaduje daleko více prostudovat funkci a charakteristiky/závislosti BSA detektorů, než je v práci uvedeno. Je ale otázkou, kolik literatury poskytli externí vedoucí práce a do jaké hloubky vyžadovali znalost problematiky. Závěrem lze konstatovat, že student nastudoval problematiky detektorů elektronů a splnil téměř celé zadání. V celé práci je patrno, že ji diplomant nevěnoval potřebný čas, tím je kvalita nižší, než se u diplomové práce požaduje. Celkovou úroveň práce hodnotím stupněm D/68.
eVSKP id 152474