DVOŘÁK, T. Studium změny vlastností perovskitovských fotovoltaických článků za dobu jejich života [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Solární články na bázi perovskitových struktur jsou moderní systémy, které se objevuji v prestižních publikacích v posledních několika málo letech. Mají poměrně slušnou účinnost, trpí však prozatím velmi rychlou degradací a tím ztrátou schopnosti přeměňovat sluneční energii na energii elektrickou. Úkolem studenta v diplomové práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, proto bylo připravit několik sad solárních článků na bázi perovskitových struktur a sledovat časové změny jejich vlastností pomocí pokročilých statických i dynamických fotoelektrických metod. Pro přípravu perovskitových solárních článků byla navázána těsná spolupráce s kolegy z Fakulty chemické. V tamních laboratořích čistých prostor sestavení všech vzorků probíhalo. Bohužel zde také došlo vlivem poruchy na jednom z klíčových zařízení k zásadnímu zdržení celého projektu. Zde je potřeba vyzdvihnout nasazení jak kolegů na FCH, tak studenta Tomáše Dvořáka, kteří dokázali přes všechny potíže články připravit a především provést velké množství experimentálních měření novými fotoelektrickými metodami. Z naměřených dat vyplývají již některé zajímavosti. Vlastní vysvětlení však ještě bude vyžadovat spoustu jak chemických, tak strukturních analýz. To však nebylo náplní této práce. Úroveň předložené práce je jak po stránce jazykové, tak po stránce obsahové, dobrá. Student přistupoval k práci samostatně a s velkým osobním zaujetím. Využíval doporučenou literaturu i možnosti osobních konzultací, na které chodil vždy dobře připraven. Práce představuje jakýsi úvod k výzkumné činnosti ve spolupráci s Fakultou chemickou na poli perovskitových solárních článků, která by měla pokračovat i formou dalších bakalářských a diplomových prací. Získané výsledky a zkušenosti tak budou moci využívat studenti dalších ročníku, kteří budou v tomto tématu pokračovat. Z tohoto pohledu je předkládaná práce velice cenná.
Student Tomáš Dvořák se v diplomové práci zabývá studiem změn vlastností perovskitových fotovoltaických článků po dobu jejich života. V teoretické části práce popisuje dělení, princip a charakteristické veličiny klasických fotovoltaických článků. Dále navazuje strukturou, vlastnostmi a způsobem výroby perovskitových fotovoltaických článků. V rámci experimentální části uvádí výrobní proces tří sad perovskitových článků. Na vybraných vzorcích student provedl měření voltampérových charakteristik, spektrální analýzu a statická, dynamická měření. Získaná data v dostatečné míře vyhodnotil. Text je přehledný a kapitoly na sebe logicky navazují. K předkládané práci mám jen pár, převážně formálních, připomínek. V textu se ojediněle vyskytují nepřesnosti, případně neúplné informace. V kapitole 1.3 na str. 12 je fotovoltaický článek představen pouze jako křemíková destička s vodivostí typu P s naneseným emitorem typu N. Tvrzení je správné, v současnosti se však také stále častěji vyskytují křemíkové fotovoltaické články s opačnou dotací. Objem článku je tvořen polovodičem typu N a emitor polovodičem typu P. Na 20. straně je bez vysvětlení použita zkratka HTM. V kapitole 2.1.1, zabývající se přípravou roztoku perovskitu, student opakovaně uvádí zkratku DFM. Zřejmě došlo k nechtěné záměně písmenek. Jedná se o rozpouštědlo dimethylformamidu s označením DMF. Se zvyšující se intenzitou osvětlení neroste proud naprázdno, ale nakrátko, viz str. 39. U veličin na str. 14 a 16 bych ocenil uvedení jednotek. Chybně je na druhou stranu uvedena jednotka u rovnice (4). V procentech by Fill Factor byl až po vynásobení stem. Uvedené nedostatky jsou vzhledem k celkové úrovni práce zanedbatelné. Oceňuji úspěšné zvládnutí složitého procesu výroby perovskitových vzorků a jejich obsáhlou charakterizaci vybranými měřícími metodami. Zadání diplomové práce bylo v plném rozsahu splněno a doporučuji ji k obhajobě s výsledným hodnocením za A, 94 bodů.
eVSKP id 103656