DRAGON, O. Evoluční algoritmy pro řešení globálních optimalizačních problémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student Ondřej Dragon se ve své bakalářské práci zabývá řešením globálních optimalizačních problémů, konkrétně problémem obchodního cestujícího. V teoretické části student nastudoval problematiku matematické optimalizace a dále se zaměřil na řešení tzv. NP-úplných problémů. V praktické části student realizoval celou řadu metod pro řešení problému obchodního cestujícího. Zvláště oceňuji výběr a realizaci metody inver-over, která se ukázala jako velice efektivní. Kvůli nedostatku času nebyla realizována metoda optimalizace pomocí mravenčí kolonie, která byla proto převzata od vedoucího práce. Kladně hodnotím rozsah a důslednost testování jednotlivých metod na různých datových souborech. Časově si student práci nerozvrhl příliš dobře, do poloviny semestru se zabýval odstraňováním nedostatků ze semestrálního projektu. Jen díky velmi vysokému nasazení v posledním týdnu se podařilo kvalitně dokončit testování jednotlivých metod a vytvořit uživatelské rozhraní pro obsluhu jednotlivých algoritmů. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni – obsahuje řadu překlepů a chyb. Seznam literatury obsahuje 36 položek, z nichž část byla potřebná pro pochopení základů matematické optimalizace. Zadání považuji za splněné s výhradami. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou dobře (C – 76 bodů).
Náplní práce je problematikou globální optimalizace, speciálně řešení problému obchodního cestujícího (dále TSP). Problematice globální optimalizace je věnována kap.1. Chybí zde zmínka o optimalizaci vycházející z matematické analýzy, kam by patřila v práci zmíněná gradientní metoda, kterou autor chybně směšuje s tzv. horolezeckým algoritmem, kde se gradient nepočítá. Popis rovnice (1) na str.11 není správný, rovnice neobsahuje Hessovu matici. TSP autor popisuje v kap.2, kde chybí bližší popis rovnice (6) na str.18. V souladu se zadáním autor v kap.3 realizoval přehled použitelných algoritmů pro řešení TSP: úvod do teorie grafů, heuristických metod a některých evolučních algoritmů. Tato část je poměrně rozsáhlá (str. 19 až 35). Zvláštní pozornost autor věnuje metodě nazvané inver-over, kterou popisuje v kap.4 (str.35 a 36). Pseudokód a jednoduchý vysvětlující příklad převzal ze zdroje [35], ale odkaz na něj v textu chybí, i když samotný zdroj autor uvedl v seznamu literatury. Tuto metodu autor označil za stěžejní ve své práci, rozsah kap.4 tomu ale neodpovídá. Realizační část práce je popsána v kap.5. Autor realizoval metodu nejbližšího souseda, dále simulované žíhání, optimalizaci mravenčí kolonií (ACO) a metodu inver-over. Oproti požadavku v zadání nepoužil genetické algoritmy a algoritmus ACO převzal hotový, což v práci uvedl. Práce je doplněna o grafické rozhraní včetně vykreslení nalezené nejkratší cesty. V závěru práce autor porovnal výsledky dosažené jednotlivými metodami z hlediska časové náročnosti a úspěšnosti nalezení globálního extrému. Práce je poměrně rozsáhlá, což do jisté míry vyplývá z požadavků v zadání. V seznamu literatury autor uvádí 36 zdrojů, což lze kladně hodnotit, ale některé citace nejsou úplné – za všechny např. již zmíněný zdroj [35]. Práci považuji za poměrně zdařilou, programové jednotky jsou funkční, náročné zadání práce autor splnil, i když s malými výhradami.
eVSKP id 72808