ŠIŠKA, J. Restaurace zvukových signálů poškozených kvantizací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Jakub Šiška se ve své diplomové práci věnuje restauraci audiosignálů poškozených kvantizací pomocí řídkých reprezentací. Odevzdaná práce splňuje zadání a formálně je na dobré úrovni. Po celou dobu se student snažil pracovat samostatně, většinou však bez úplného pochopení problematiky, což často vedlo k chybám jak v textové části, tak i v implementaci algoritmů. I když se jedná o relativně těžkou problematiku, ocenil bych lepší teoretickou připravenost a pochopení, což by vedlo nejen k méně chybám v průběhu řešení práce, ale také k přehlednější teoretické části, kterou se i přes několik kol připomínek nepodařilo vyladit. Často působí roztříštěně, některé části na sebe plně nenavazují a jsou nedovysvětlené. Výsledky praktické části byly sepisovány celkem na poslední chvíli, kvůli čemuž pravděpodobně nejsou dostatečně diskutovány a vysvětleny. I přes výše uvedené připomínky však navrhuji hodnocení 73/C.
Pan Bc. Jakub Šiška zpracovával práci na téma dekvantizace audiosignálu. Práce je rozdělená na teoretickou a praktickou část. Tyto dvě části mají rozdílnou úroveň. Teorii student příliš nerozumí – v této části jsou pasáže nedomyšlené, nedovysvětlené, výplňovité, vzájemně nesouvisející, zcela zbytečné nebo naopak duplicitní. V části o bázích a framech je bohužel dost nápadné převzetí velkého množství textu z mých skript; na některých místech jde pouze o překlad mojich vět do slovenštiny. Student zmiňuje tři alternativní metody k dekvantizaci signálů, ale už se k nim nikdy nevrací, aby se vůči nim nějak vymezil, srovnal se s nimi, ačkoliv ze zadání takový úkol vyplývá. V praktické části vnímám, že má autor pevnější půdu pod nohama. Asi proto, že si materiál osahal, sám s ním pracoval a vytvořil implementaci dvou, resp. čtyř metod v Matlabu. Autor čtenáře provádí postupně a logicky od formulace problému po jeho numerické řešení a evaluaci výsledků. Po stránce jazykové i po stránce úpravy je práce na ucházející úrovni. Pro popisy programů, proměnných apod. volí autor vkusné typografické prostředky. Několik konkrétnějších poznámek: * Oceňuji, že student zahrnul do srování i variantu S-SPADE, která byla pro declipping již překonána – pro dekvantizaci funguje překvapivě dobře. Na druhou stranu, není uvedeno, jakou optimalizační úlohu tento S-SPADE řeší! * Oceňuji provedení poslechových testů, které se ukázaly jako podstatné, jelikož objektivní metriky při hodnocení dekvantizace selhaly. * Uvádět SDR a zároveň delta SDR je zbytečné, je to jen nafukování textu. * Výsledky dle metriky PEAQ jsou absolutně nevypovídající. Autor však bohužel nedává hlubší vysvětlení.
eVSKP id 126060