KREJČOVÁ, M. Vliv cementářských odprašků na tendenci ke vzniku trhlin alkalicky aktivované strusky při vysychání [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Bílek, Vlastimil

Studentka Marie Krejčová se ve své bakalářské práci zabývala pozorováním, dokumentováním a vyhodnocováním množství trhlin ve vzorcích na bázi alkalicky aktivované strusky a bypassových odprašků. V našem oboru je zcela běžné zabývat se s tím souvisejícími rozměrovými změnami a dalšími parametry, které byly taktéž sledovány, avšak bližší dokumentace a vyhodnocení s tím souvisejícího praskání, ke kterému u těchto materiálů také často dochází, je polem téměř neoraným. Z tohoto pohledu bylo téma velmi náročné, ale i přes poměrně pozdní začátek se studentka v tématu velmi dobře orientovala a nashromáždila množství výsledků odpovídající spíše práci diplomové. Při práci byla velmi samostatná a výborně si poradila i s vyhodnocováním množství trhlin obrazovou analýzou. Přes velké množství naměřených dat se v nich dokázala orientovat a po konzultaci je i diskutovat. Dobře si vedla také při práci s odbornou literaturou. Celkově ji tedy hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Švec, Jiří

Bakalářská práce se zabývá vlivem cementářských odprašků na tendenci ke vzniku alkalicky aktivované strusky při vysychání. Jedná se o poměrně zásadní oblast poznání procesu alkalické aktivace vzhledem ke snaze využití v masových konstrukčních aplikacích. V teoretické části studenty přehledně shrnula problematiku strusky, alkalických aktivátorů i smrštění při alkalické aktivaci. Také se zabývá stručným popisem cementářských odprašků. V experimentální části jsou stručně shrnuty použité metody i nomenklatura vzorků. Nicméně už zde pokulhává popis souvislostí a důvodů volby daných záměsí, způsobu a délky jejich ošetřování a především zdůvodnění použití hned několika příměsí v závěru práce. Obrazová analýza byla popsána možná příliš stručně, a trochu zanedbává statistiku (například volbou jen několika míst na testovacím trámci bez zdůvodnění) Rozsah provedených prací převyšuje požadavky na bakalářskou práci. Tento velký rozsah je však také slabinou výsledkové části práce. V množství výsledků se možná i vzhledem k volbě uspořádání textu a obrázků obtížně orientu, u obrázků 35-43 bych doporučil přehledněji je oddělit textem a především v textu interpretovat všechna data, když už jsou uvedena. Nicméně intepretace výsledků obecně je zdatně provedena, především díky sledování souvislostí několika metod sledování různých parametrů. Závěrečná část, která se poněkud z čista jasna zabývá použitím několika nových přísad a náhrad a změn ve složení záměsí, má sice jasný cíl využít získané poznatky, ale v práci působí poněkud uspěchaně, především pro absenci souvislostí nebo zdůvodnění použití konkrétních podílů konkrétních nových příměsí. Vzhledem k velmi rozsáhlému souboru výsledků první části práce by bylo možná vhodnější se v závěru práce věnovat dalším metodám studia (především mikrostruktury a chemického i fázového složení materiálu nebo diskuze s literaturou). Jazykové zpracování práce pokulhává na některých nevhodných formulacích, jako je snížení karbonatace, nebo vyndávání či zavádějícícho použití slova těleso. Závěr velmi stručně, ale přehledně shrnuje zjištěné souvislosti a vlastnosti zpracovávaných záměsí a studovaný vliv na vznik trhlin. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 113641