ZABLOUDIL, O. Efekt přítlaku vyvozovaného na elektrodový systém olověného akumulátoru s experimentálními elektrodami [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student Ondřej Zabloudil se ve své práci zabývá vlivem přítlaku vyvozovaného na elektrodový systém olověného akumulátoru pracujícího v PSoC režimu provozu hybridních vozidel. Ukazuje se, že kromě schopnosti příjmu náboje aktivní hmoty při nabíjení může hrát důležitou roli i aplikovaný přítlak, který z dlouhodobého hlediska stabilizuje strukturu elektrod a tím minimalizuje objemové změny a prodlužuje životnost olověného akumulátoru v náročném režimu provozu hybridních vozidel. Toto může hrát významnou roli při odstraňování degradačních jevů olověných akumulátorů pracujících v režimu provozu PSoC. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 75 stran včetně všech příloh. Práci rozčlenil do pěti základních kapitol. Teoretická část zahrnuje základní přehled elektrochemických zdrojů proudu a podrobný rozbor problematiky olověných akumulátorů. Je zde také pojednáno o hybridních elektrických vozidlech. Praktická část popisuje výrobu experimentální elektrody s nespojitým systémem rovnoběžných žeber a měřící pracoviště. V závěrečné části se student věnuje detailnímu vyhodnocení provedených experimentů. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.
Student Bc. Ondřej Zabloudil se ve své práci zabývá vlivem přítlaku na užitné vlastnosti pokusných článků olověného akumulátoru pracujících ve stavu částečného nabití (PSoC) simulujícímu provoz v hybridních elektrických vozidlech. Teoretická část práce zahrnuje rozdělení hybridních elektrických vozidel, dále popis olověných akumulátorů, jejich konstrukci a degradační mechanismy. V praktické části je nejprve popsána výroba experimentálních elektrod a popsány výsledky 3 provedených PSoC běhů provedených na 5 pokusných článcích lišících se aplikovaným přítlakem. Práce je sepsána přehledně, grafické zpracování je na dobré úrovni. Přesto jsem v práci nalezl několik nedostatků. Pozor na citace z internetu - mohou být mylné. Str. 4 - záporná elektroda je při vybíjení anoda a při nabíjení katoda, v práci uvedeno naopak, podobně u kladné elektrody. Viz také obr. 12. Str. 5 - Odvětrávání článků se provádí pomocí pórů v elektrodách? Str. 11 - tab. 4 - co je baterie MnO2? Je lépe použít označení např. RAM. Str. 22 - samovybíjení se projevuje tvorbou PbSO4 na obou elektrodách, popis v práci odpovídá spíše plynování, které se projevuje spíše při nabíjení. Str. 37 - není uveden typ separátoru, jen zkratka. Je to AGM nebo PE separátor? Str. 44 - místo elektroda použít výraz článek - vynáší se napětí, nikoli potenciál. Str. 48 - příčina proudových zákmitů nebude vlivem kyslíkového cyklu, jedná se o nabíjení s nap. limitací, která plynování značně omezí. Navíc prudce klesá proud, takže nehrozí thermal runaway. Příčina bude spíše v separátorových svodech. Není příliš jasné, jak byly měřeny kapacity po PSoC bězích. Byly články nejdříve nabity a pak měřena kapacita nebo se hned vybíjely bez předchozího nabití? S tím souvisí otázka č. 2. Byly limitující při vybíjení u všech článků záporné elektrody a to v průběhu všech experimentů? Také je problém rozlišit v grafech průběhy 1. a 4. článku - mají podobnou barvu. Str. 69 - strmé poklesy přítlaků v 1. PSoC běhu mohou být způsobené také zápornou aktivní hmotou tvořenou houbovým olovem. I přes uvedené nedostatky a připomínky předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 74374