MOLNÁROVÁ, M. Kyberkriminalita v EU [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Práce se věnuje tématu, který klade vysoké požadavky na autory, kteří musí pracovat s odbornou literaturou na pomezí oborů právo, kriminalistika a technických věd. Autorka práci řádně konzultovala, avšak zdaleka ne všechna doporučení se projevila v obsahu práce. Autorka si tak definovala příliš široké a málo konkrétní cíle práce. To má za důsledek nedostatečnou hloubku výkladu a poněkud chaotickou strukturu jednotlivých textů, kdy není zcela jasné, jak spolu vzájemné souvisí a k dosažení jakých cílu slouží. Teoretická část práce navích postrádá závěr, který by čtenáři vysvětlil, čeho bylo v práci dosaženo a jaké jsou vlastní autorčiny závěry, které tak musí hledat na různých místech textu. Autorkou vytvořená aplikace je z hlediska funkcionality v pořádku a slouží jako vhodný demonstrátor problematiky statistického zkoumání a klasifikace kyberkriminality. Trpí jen nedostatkem, která souvisí s nedostupnosti dostatečného množství kvalitních datových zdrojů (orgány činné v trestním řízení se o ně nerady dělí). Za pozitivní považuji, že autorka prokázala schopnost se orientovat ve velmi komplikované multioborové oblasti a pracovat z různými druhy odborných zdrojů, a že práce upozornuje na klíčové problémy spočívajicí s nedostatečným mapováním počítačových hrozeb a trestných činů. Autorka rovněž formulovala některé závěry a doporučení, která za předpokladu návazného rozpracování mohou být poměrně přínosná. Obecně lze shrnout, že definovaných cílů práce bylo v zásadě dosaženo. Po formální stránce práce splnuje požadavky kladené na tento typ práce, ačkoliv se v ní místy vyskytují drobné chyby a překlepy. Vzhledem k výše uvedenému navrhuji hodnocení stupněm D.
Bakalářská práce se zaměřuje na problematiku kyberkriminality v Evropské unii a její právní úpravu. Nejprve se věnuje historické analýze problematiky, jejímu postupnému vývoji, aktuálním právním aspektům a současným trendům (včetně problémů souvisejících s analýzou statistických údajů). V praktické části se pak autorka zaměřila na představení aplikace sloužící k statistickému zkoumání při klasifikaci kyberkriminality. Práce samotná se zaměřuje na zajímavé téma, které je ovšem velmi komplexní a není jednoduché jej přehledně uchopit. To se autorce bohužel nepodařilo - struktura práce je na základní úrovni v pořádku, bohužel ale samotný text působí nepřehledně, autorka se nevyvaroval krkolomným obratům a rovněž pojmově a fakticky práce vykazuje nedostatky na více místech. Aplikace pak trpí poměrně omezenou bází datových zdrojů a výsledek není zcela přesvědčivý. Cíle práce tak dle mého byly naplněny jen na základní úrovni a bohužel se nelze zbavit dojmu, že potenciál práce zůstal nevyužit.
eVSKP id 141316