MAJER, D. Firmware pro řízení systému komunikace po silnoproudém vedení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Diplomant Dominik Majer v rámci semestru pracoval na diplomové práci na téma firmware pro řízení systému komunikace po silnoproudém vedení. K práci přistupoval aktivně a pravidelně inicioval konstruktivní konzultace a sám průběžně navrhoval způsoby řešení, které pak úspěšně realizoval v diplomové práci. Diplomant prokázal dobrou orientaci v oblasti embedded vývoje komunikačních systémů. Rovněž v průběhu semestru prokázal schopnost samostatně řešit problémy a členit práci do samostatných celků. Za slabší místo považuji realizaci nadřazeného systému, kde byla očekávána větší škála funkcionalit. Nicméně programová kvalita realizovaných komunikačních protokolů a nad rámec vytvořených měřících aplikací pro ověření komunikace tento nedostatek vyvažuje. Po formální stránce práce vykazuje vysokou úroveň zpracování, která se však neobešla bez drobných gramatických nepřesností. Jednotlivé části práce jsou popsány vzhledem k rozsahu 104 práce stran přehledně, srozumitelně a logicky na sebe navazují. Všechny cíle zadání považuji za splněné a hodnotím 98 body – A.
Hodnocená diplomová práce dle mého názoru splňuje všechny body zadání. Byly navrženy protokoly síťové vrstvy pro komunikaci po silovém vedení mezi jednotlivými zařízeními a mezi řídicím zařízením a nadřazeným systémem PC. Jednotlivé části byly implementovány a experimentálně ověřeny na jednoduché síti se dvěma zařízeními. Nad rámec zadání byla provedena základní analýza a měření propustnosti. Jedinou významnější výhradu mám k postupu registrace zařízení, kdy systém patrně nebude schopen rozlišit dvě různá zařízení, která žádost o adresu odešlou ve stejném čase. Podobně pokud se chybou nebo jiným nedopatřením na téže síti objeví dvě zařízení se stejnou adresou, řídicí zařízení (Master) to sice detekuje a může tato zařízení vyzvat k přeregistraci, ale adresa zprávy SUBS_RESET bude nejednoznačná. Zprávu registrace SUBS_REQ by bylo vhodné doplnit jedinečnou adresou na způsob MAC adresy v sítích IP nebo alespoň náhodně generovaným číslem, aby bylo možné rozlišit žádosti různých zatím neregistrovaných zařízení sdílejících společnou adresu 0xFA. Dále se autor dopustil drobných terminologických chyb. Zařízení SoC (System on Chip) neoznačuje, že čip "obsahuje předem definovaný firmware" určující funkci čipu, ale zejména že čip obsahuje všechny hardwarové obvody (CPU, paměť, V/V, apod.) potřebné pro spuštění minimálního programu (není např. nutné připojovat vnější paměť). Označení "procesový přístup" v části 5.2 není příliš vhodné, protože procesem se v oblasti programování označuje něco jiného. Podle popisu by vhodnější označení bylo např. sezení (session). Po formální stránce je práce zpracována pečlivě, text obsahuje minimum překlepů nebo chyb. Nicméně v odkazech na obrázky nebo tabulky není zvykem uvádět i zkratku č. (např. "obr. č. 1" místo obr. 1 nebo "tab. č. 4" místo tab. 4) a čísla rovnic je zvykem uvádět v kulatých závorkách ( např. "vzorek č. 1" místo vzorec (1)). Navíc je v některých odkazech zaměněno číslo obrázku a části, např. na str. 42 "viz obr. č. 4.2.2" místo viz obr. 16. Přes uvedené snadno odstranitelné výhrady považuji předloženou diplomovou práci za kvalitní splňující požadavky kladené na inženýrské dílo.
eVSKP id 118178