KREJČÍ, Z. Účinky pulzního namáhání na vlastnosti elektroizolačních materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozsívalová, Zdenka

Cílem diplomové práce, zadané Ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo provést analýzu současného stavu působení zrychlených degradačních mechanizmů se zaměřením na účinky pulzního namáhání na elektrické vlastnosti izolačních materiálů, ověřit a vyhodnotit účinky tohoto způsobu degradace na vybrané elektrické vlastnosti drážkové izolace. Diplomant Bc. Zbyšek Krejčí realizoval veškeré experimentální práce v laboratořích ústavu elektrotechnologie, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě studia teorie a výsledků experimentální činnosti zpracoval diplomovou práci v rozsahu 66 stran včetně přehledu využité literatury a seznamu symbolů a zkratek používaných v textu. Práci správně rozdělil na teoretickou a experimentální část a doplnil úvodem do studované problematiky a závěrem shrnujícím význam prováděných experimentů. Kapitola studující teoretické poznatky, nutné k vytvoření závěreční vysokoškolské práce, charakterizuje dielektrika, uvádí přehled dielektrických jevů a veličin, studuje problematiku drážkových izolací, zabývá se problematikou tepelného, elektrického, především pulzního, a vícefaktorového stárnutí materiálů, součástek a zařízení. V průběhu teoretické přípravy, nutné k provedení předepsaných experimentů a vytvoření diplomové práce, prokazoval diplomant schopnost práce s doporučenou, ale i studentem vyhledanou literaturou, pracoval pečlivě a samostatně. V této části práce mohlo být pojednáno, v souladu se zadáním, o metodě dielektrické relaxační spektroskopie. Experimentální část práce podává informaci o zkušebních vzorcích drážkové izolace ISONOM NMN, popisuje měřicí pracoviště, zdroj pulzního elektrického namáhaní, zkušební zařízení, uvádí pracovní postupy, shrnuje a diskutuje výsledky měření včetně matematické interpretace proložením vybraných frekvenčních závislostí ztrátového čísla Havriliak–Negamiho funkcí. Výsledky experimentální činnosti vyhodnotil formou přehledných grafických závislostí, znázorňujících vliv teploty, relativní vlhkosti a doby namáhání na složky komplexní permitivity ve frekvenční oblasti a na rezistivitu v časové oblasti. I v této etapě práce postupoval student samostatně, pečlivě a zodpovědně, jednotlivé etapy práce a dosažené výsledky pravidelně konzultoval s vedoucí práce; na všechna jednání přicházel velmi dobře připraven. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně, vnější úprava a grafické zpracování mají velmi dobrou úroveň. Požadavky zadání byly splněny v plném rozsahu, v práci diplomant postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval zodpovědně a iniciativně. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledky provedených experimentů lze využít při aplikacích v technické praxi, především při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Frk, Martin

V rámci teoretické části diplomové práce pan Krejčí se zabýval obecnou charakteristikou fyzikálních dějů probíhajících v dielektrických materiálech a zejména popisem účinků degradačních činitelů v podobě tepelného a elektrického namáhání na vlastnosti materiálů. Zpracoval přehled nejpoužívanějších materiálů, které nacházejí uplatnění jako drážkové izolace. Experimentální činnost byla zaměřena na úpravu laboratorního pracoviště pro pulzní namáhání a zejména na vlastní realizaci dlouhodobých degradačních zkoušek drážkové izolace s různými parametry namáhání. Odborná úroveň práce a její zpracování dosahuje standardních kvalit a splňuje všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Obsahová část diplomové práce rámcově splňuje požadavky zadání, ikdyž v některých částech bych měl drobné připomínky: • v případě provedené analýzy současného stavu v oblasti degradace izolačních materiálů pulzním namáháním mohl student využít více odborných článků či publikací z dané problematiky a nesoustředit se pouze na tuzemské publikace. • při zpracování přehledu drážkových izolací mohl student zmínit i konkrétní obchodní názvy jednotlivých světových výrobců (Isovolta, Synflex, DuPont, atd..), • metoda dielektrická relaxační spektroskopie je sice uplatněna v experimentální části, není však o ni zmínka v části teoretické, jak uvádí zadání. Kapitola Výsledky experimentu obsahuje získané naměřené a přepočítané frekvenční, případně časové závislosti složek komplexní permitivity nebo rezistivity. Příslušné matematické interpretace jsou uvedeny v následující kapitole Vyhodnocení experimentu. K matematické aproximaci byla využita Havriliak-Negamiho funkce a výsledné parametry jsou uvedeny na str. 58 v Tab. 5. Rovněž je zde diskutován i fyzikální význam jednotlivých parametrů, byť někdy jen v obecné rovině a není vztažen přímo na složení zkoumaného materiálu. Na základě dříve uvedených průběhů postrádám ve vyhodnocení příspěvek druhého polarizačního mechanismu, případně vodivostního jevu, který je u vybraných závislostí zřetelně patrný. Formální zpracování práce se vyznačuje jednotnou úpravou všech grafických prvků, tabulek s občasným výskytem stylistických a typografických nedostatků. K uvedené práci mám následující drobné věcné a formální připomínky: • úroveň a rozsah abstraktu a jeho překlad do angličitny, • použití nesmyslného slovního spojení ”komplexní relativní permitivita” (str. 23), • na str. 28 autor používá slovní spojení polyuretanová živice místo pryskyřice, • ve vztazích (18) a (19) na str. 32 nevidím konstantu a, jak je uvedeno ve vysvětlení veličin pod rovnicí, • symboly ve vztahu (20) na str. 33 nejsou uvedeny v kapitole Seznam použitých zkratek a symbolů a ve vlastním textu nejsou příslušné jednotky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Formální zpracování práce B 8/10
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce C 38/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 36942