HLAVÁČEK, D. Kavitující proudění v konvergentně-divergentní trysce [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Rudolf, Pavel

Diplomant se ve své diplomové práci zabývá výpočtovým modelováním kavitace v jádru víru, které vzniká za vírovým generátorem a srovnáním s experimentem. Jedná se o silně nelineární extrémně časově náročné výpočty. Prezentované výsledky tlakových ztrát dobře odpovídají hodnotám zjištěným experimentálně. Diplomant korektně prezentuje dva důležité závěry: 1. Pro výpočet silně zavířeného proudění je nutné použití modelu Reynoldsových napětí, nelze se spolehnout na klasické nebo modifikované modely typu k-epsilon, 2. Je důležité modelovat celou oblast včetně generátoru víru, není vhodné rozdělení na více výpočtových oblastí. Jedinou připomínku mám k prezentaci výsledků. Bylo by vhodné pro jednoznačné označení provozního bodu důsledně používat kavitačního čísla sigma, které v sobě kombinuje jak vliv rychlosti, tak hodnoty statického tlaku v okruhu. Slovní popis „intenzivní“, „střední“ kavitace lze pomocí součinitele sigma jednoznačně kvantifikovat. Diplomant ve své práci splnil všechny body zadání, po celou dobu pracoval aktivně, práce je přehledná a graficky na velmi dobré úrovni. Doporučuji DP k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Štefan, David

Diplomová práce řeší aktuální problém experimentálního výzkumu kavitujícího proudění vyvolaného rotací kapaliny (konkrétně pomocí vírového generátoru a konvergentně-divergentní trysky), kde numerické výpočty s použitím i bez použití dvoufázového modelu jsou verifikovány pomocí experimentálních dat. V úvodní části autor prokázal, že je schopen do hloubky nastudovat teoretický základ popisující danou problematiku a následně ho využít k řešení. V hlavní části práce jsou vyhodnoceny výsledky měření a k nim příslušné numerické výpočty ze dvou různých experimentálních okruhů. Přes rozsáhlý popis numerických výpočtů (zejména kvality sítě) se autor může bohužel pouze domnívat, že výsledky mohou být z části ovlivněny právě kvalitou sítě, protože výpočty byly provedeny vždy pouze pro jeden typ sítě. Při vyhodnocení průměru kavitujícího jádra z horní trati a posouzení jeho velikosti vzhledem k průtoku, by bylo dobré uvážit i hodnotu Thomova kavitačního součinitele. V závěru je také uveden vliv tlakových pulzací na tlakovou ztrátu. Z hlediska stacionárních výpočtů a časově středěných experimentálních dat se domnívám, že by tomu tak být nemělo. Diplomová práce je zpracovaná přehledně, má velmi dobrou grafickou i odbornou úroveň a svými závěry nepochybně přispěla k objasnění některých problémů týkajících se zejména numerického modelování kavitujícího proudění tak, aby bylo dosaženo co nejlepší shody s experimentálním pozorováním. I když se jedná o složitou problematiku, měl jsem jen drobné připomínky, tudíž diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 50622