KOSTOVOVÁ, I. Možnosti využití odpadních lipidů a glycerolu k produkci karotenoidů kvasinkami. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Předložená bakalářská práce je zaměřená na studium produkce biomasy a karotenoidů kvasinakmi rodů Rhodotorula a Cystofilobasidium kultivovanými na glycerolu a lipúidech. Bakalářka přistupovala k řešení dílčích úkolů práce iniciativně, se zájmem a značnou mírou samostatnosti. V rámci experimentálně rozsáhlé a organizačně náročné práce zvládla řadu metod od kultivačních technik a práce s mikroorganismy přes extrakce a spektrofotometrii až po chromatografické metody. Celkově studentka prokázala schopnost samostatného řešení experimentálních problémů, značnou laboratorní zručnost a flexibilitu. Výsledky získané v průběhu řešení diplomové práce představují solidní metodickou základnu pro navazující experimentální práci. Dílčí výsledky jsou originální a byly nebo jsou přijaty k prezentaci jako součást několika sdělení na mezinárodních i národních konferencích i v odborném tisku. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím celkovou aktivitu bakalářky stupněm výborně (A) a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Obruča, Stanislav

Bakalářská práce Ivety Kostovové se zabývá produkcí karotenoidů a ergosterolu pomocí vybraných kmenů karotenogenních kvasinek. Jako substráty byly v práci testovány odpadní glycerol a rostlinný olej. Celkově je bakalářská práce dobře napsaná a dosažené výsledky by mohly být užitečné i v praktických průmyslových aplikacích. V teoretické části se autorka věnuje podrobnému popisu karotenoidů a kvasinek. Celkově autorka čerpala z 28 literárních zdrojů, z převážné většiny se jedná o články publikované v zahraničních odborných časopisech. Měl bych jen drobnou výhradu k citacím – ty se poněkud liší od normy, a pokud autorka cituje renomovaný zahraniční časopis, není již podle mého názoru třeba udávat internetovou adresu, na které daný článek našla (např. sciencedirect.com atd.). Tyto informace jsou poněkud zbytečné a přehled použité literatury spíše činí nepřehledným. Výsledková část bakalářské práce je přehledně sepsaná a zajímavě komentovaná. Spíše formální výhrady bych měl ke sloupcovým grafům na stránkách 40-42 a pak 52-55. Velké množství výsledků je určitě lepší presentovat v tabulce (ty jsou uvedeny na stránkách 57 a 58), legenda ke grafům je pak poněkud matoucí. Sušina je uvedena jako •10 g/l, znamená to tedy, že se výtěžky suché biomasy pohybovaly ve stovkách až tisících g/l? Navíc prezentace výsledků ve sloupcových grafech znesnadňuje srovnání jednotlivých produkčních kmenů. V souhrnných tabulkách na stranách 57 a 58 by pak mohly být uvedeny výtěžky jednotlivých produktů i ve vztahu k objemu kultivačního média nejen v množství na sušinu (např. ?g/l nebo mg/l atd.). I přes tyto drobné nedostatky je kapitola zabývající se výsledky a diskuzí dobře napsaná, jednotlivé výsledky jsou dobře a správně komentovány a zasazeny do celkového kontextu. Autorka splnila zadání bakalářské práce, a proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 37611