NEPOŽITEK, J. Výpočet difuzních parametrů šedé hmoty mozku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2025.
Student se zabývá výpočtem difuzních parametrů šedé hmoty mozku. Práce má logické členění, teoretická část má dostatečný rozsah a je poměrně dobře zpracovaná, bez zásadních nedostatků. Student celkem pravidelně konzultoval, začal se orientovat v oboru MR i v související odborné literatuře a celkem dobře s ní pracuje. Vybrané SW balíky vyzkoušel, ale nešel příliš do hloubky. Cvičně si zpracoval data od několika subjektů pomocí tří softwarových balíků. U dat provedl vizuální kontrolu, a subjektivně zhodnotil jednotlivé SW. Vzhledem k celkovému rozsahu praktických činností, jsem očekával ještě podrobnější statistické datasetu a objektivnější zhodnocení využitých nástrojů, zejména s ohledem vhodnosti pro analýzu šedé hmoty. Bc. Jan Nepožitek splnil zadání diplomové práce, práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení stupněm dobře (C - 77 bodů).
Student zadání splnil s výhradou. Provedl teoretickou rešerši, analyzoval vztahy mezi difuzními parametry a neurologickými onemocněními, zpracoval přehled softwarových nástrojů a realizoval praktickou implementaci výpočtu difuzních parametrů včetně vyhodnocení výsledků. Právě implementace výpočtů je zdrojem nespokojenosti oponenta. Zadání požaduje funkční řešení pro výpočet vybraných difuzních parametrů a vypracování náležité dokumentace. Předložená dokumentace ale neumožňuje reprodukci postupu. Student sice uvádí názvy a účel použitých funkcí, chybí však jejich syntaxe nebo komentované výstřižky ze softwaru. V Příloze (na níž se text neodkazuje) se nachází nedlouhý skript se syntaxí, ale jednotlivé příkazy nejsou komentovány, pouze bloky kódu. Není tedy zřejmé, co který příkaz dělá. Reprodukci navíc znemožňuje absence alespoň testovacího datasetu, ačkoliv měl autor data k dispozici. V kapitole 5, str. 53, je uvedeno, že dataset měl fázové kódování ve směru „COL“ (co je „COL“ není vysvětleno a ani uvedeno v seznamu zkratek). V kapitole 5.1.5 se tvrdí, že dataset obsahoval i snímky s opačným směrem fázového kódování kvůli korekci geometrie, jak naznačuje i nekomentovaný skript v Příloze. Dataset není dostupný, autor použité fázové kódování v datasetu vysvětlí. V textu se objevují nesprávně použité pojmy. Například v kapitole 5 se uvádí „součástí dat byla také kompletní sada gradientních směrů (bvec a bval)“, přičemž bval nejsou směry, ale b-hodnoty. Součástí práce není ani soubor či popis bval a bvec. Autor navíc často zaměňuje pojmy b-matice s matici směrů gradientů a b-hodnot. Vzhledem k tomu, že každý software požaduje jiné poskládání matic, je jejich absence nebo popis chybou. Autor vysvětlí rozdíl mezi b-maticí a maticí směrů gradientů a b-hodnot. Po formální, jazykové a citační stránce je práce na dobré úrovni. Výtkou je absolutní absence odkazování na obrázky, které tak v textu postrádají kontext. Obrázek 24 ukazuje oblast zájmu zahrnující šedou i bílou hmotu mozku, ačkoli zadání zmiňuje šedou hmotu. Práce to nekomentuje, z nekomentovaného řádku kódu v Příloze lze tušit, že segmentace šedé hmoty probíhá, ale není jasné jak. Autor se k tomu vyjádří. V obrázku 25 a tabulce 5 u softwaru ExploreDTI je uvedena hodnota NaN u parametru b-hodnoty. Proč? Práci hodnotím stupněm C, 75 bodů.
eVSKP id 167553