VYDARENÝ, J. Pasivní kmitočtové výhybky pro dvoupásmové reproduktorové soustavy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Téma diplomové práce zabývající se pasivními kmitočtovými výhybkami pro dvoupásmové reproduktorové soustavy nepatří mezi nějak náročné, byl tedy očekáván bezvadný výstup práce. Student Vydarený měl toto téma zpracovat do formy použitelných laboratorních přípravků a dokumentací k laboratorním úlohám. Měl vytvořit dvě výhybky, jednu navrženou analytickým postupem s optimalizací na maximální vyrovnanost kmitočtové charakteristiky a druhou navrženou empirickým postupem s optimalizací na minimum použitých součástek při akceptovatelném zvlnění kmitočtové charakteristiky reproduktorové soustavy jako celku. Student pravidelně konzultoval postup řešení práce s vedoucím, postupné naplňování cílů práce bylo však značně limitováno jeho znalostmi, i když podobné téma řešil v rámci bakalářské práce. Bez dostatečného doplnění znalostí z oblasti pasivních kmitočtových filtrů provedl simulace jím navržených kmitočtových výhybek. Návrhy však provedl v obou případech empirickou změnou hodnot součástek v simulaci, aniž by věděl, jak se jednotlivé filtry a kompenzační obvody ve skutečnosti chovají, v simulaci používal importované charakteristiky získané za nekonzistentních podmínek. Po zakoupení součástek pak obě výhybky testoval. Provedl mnoho měření, často s nekonzistentními výsledky, které byly způsobeny jak neznalostí, tak nedbalostí, tak výše uvedenými nedostatky. Výsledky nedokázal samostatně správně interpretovat, natož pak nalézt chybu nebo ji řešit. Po uzavření univerzity z důvodu omezení šíření koronaviru po dobu několika měsíců na práci viditelně nepostupoval a ani nekomunikoval. Po návratu do laboratoře až během prázdnin musel začít s návrhem zcela od začátku, stávající výhybky byly nepoužitelné. Důsledkem toho vzniklo zásadní zpoždění, které vyústilo v nedokončení přípravků a laboratorních úloh před odevzdáním DP. Za výrazné asistence vedoucího se nakonec podařilo navrhnout kýžené výhybky, které splňují původní požadavky. Byly však pouze osazeny DPS výhybek, nebyly dokončeny rámy přípravků, okonektorování, kabeláž v přípravku, kabeláž k přípravkům atd. tedy nejsou v použitelném stavu pro výuku. Univerzální kmitočtová výhybka byla pouze navržena na úrovni DPS, mechanické řešení nebylo ani navrženo, natož pak realizováno. Podklady k laboratorním úlohám jsou v podobě, která není použitelná pro výuku, bez kontrolních bodů, v jednom případě zcela bez výstupního protokolu, v druhém pak s nepoužitelným protokolem. Zadání práce nebylo zcela splněno, práci hodnotím D/63.
Student se měl v diplomové práci zabývat návrhem a realizací kmitočtových výhybek pro dvoupásmové reprosoustavy. Struktura textu je vhodně zvolena, student se nejprve věnuje obecně frekvenčním výhybkám, dále kompenzačním obvodům a frekvenčním charakteristikám použitých prvků, resp. jejich významu. Dále se již věnuje popisu samotného návrhu frekvenční výhybky a kompenzačních obvodů. Vzhledem k tomu, že přímo v zadání jsou zmíněny aproximační metody, čekal bych jejich bližší popis a porovnání, nikoliv jen holé konstatování, která je vhodnější. Jedná se o práci diplomovou. Samotný popis návrhu není zpracován přehledně a je pro čtenáře matoucí. Kapitola o konstrukci požadovaných přípravků je strohá, věnuje se pouze výběru součástek, a ne mechanické konstrukci – jak je zřejmé ze závěru a příloh, student realizoval dva plošné spoje místo tří, a to pouze ve formě osazené DPS, nikoliv tedy funkčních přípravků. Popisovaná "univerzální deska" nebyla dle všeho realizována. Další část práce se pak věnuje měření parametrů zkonstruovaných výhybek. Dalším požadovaným výstupem byly dvě laboratorní úlohy. Zde si nejsem jist, jestli jsou pro výuku použitelné. Po formální stránce je práce průměrná, vyskytují se překlepy a nesrovnalosti ve větách. Vytknout se dá také formátování textu (nadpisy přes okraj bloku) a formáty grafů (nevhodně zvolená měřítka os). Vzhledem k výše uvedenému, práci hodnotím 60/D
eVSKP id 126066