MAHÚT, M. Broadband over powerline modem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Musil, Petr

Student Michal Mahút zpracoval svoji diplomovou práci v průměrném rozsahu 68 stran. Stanovený cíl práce byl zcela naplněn. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, chyby se v práci vyskytují jen zřídka. Student v práci využívá aktuálně dostupnou literaturou, lze konstatovat, že práce s odbornými zdroji je na dobré úrovni. Na práci oceňuji zejména logické členění, podrobný popis návrhu sestrojeného prototypu, finální počet sestavený kusů i celkovou technickou úroveň a zpracování návrhu tohoto hardwaru. Obrázky, které jsou v práci použity jsou informativní a na dobré kvalitativní úrovni, text je dobře strukturován. Z předloženého textu je patrná technická vyzrálost a orientace studenta v řešené problematice. Student k řešení práce přistupoval po celou dobu velmi aktivně, pečlivě dodržoval stanovené termíny, aktivně konzultoval, projevoval zájem o řešenou problematiku a samostatně řešil vyvstalé problémy a předkládal možnosti jejich řešení. Oceňuji zejména studentovu houževnatost a píli při řešení vzniklých technických výzev. Realizovaný výstup má vysoký aplikační potenciál s možnosti dalšího využití a rozšíření a je tak velkým přínosem. Student průběžné výsledky své práce prezentoval a to v rámci konference Student EEICT 2022. Vzhledem k výše uvedeným důvodům a s ohledem na úroveň technického zpracován, hodnotím práci jako velmi zdařilou a hodnotím ji stupněm A – 95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Šilhavý, Pavel

První kapitola práce je věnována rozboru úzkopásmových a širokopásmových PLC technologií. Zde lze vytknout místy neobratné formulace či drobná pochybení, např. str. 14 „pre pásmo B CENELEC je k dispozícii 16 OFDM symbolov“, kde mělo být uvedeno nosných. Druhá kapitola je věnována měření šumu, kde podkapitola 2.1 zahrnuje měření šumu od různých zařízení. Způsob, jak byly šumové charakteristiky měřeny je uveden až v podkapitole 2.2, která je věnována měření „propustnosti“ při působení rušení více zařízeními. Zde však chybí informace, jak byla propustnost měřena, pominu-li větu „Všetky odmerané hodnoty pochádzajú z polohy druhého modemu“. Není jasné, zdali se jedná o údaj uváděný modemem, zde by se však nejednalo o propustnost, či jde o propustnost měřenou a k jaké vrstvě přenosu se údaj vztahuje. Výsledky měření jsou bez dalšího komentáře a rozboru uvedeny na straně 29. V práci nejsou sjednoceny jednotky Mbps a Mbit/s. Třetí kapitola je věnována návrhu a realizaci BPL modemu. Zahrnuje výběr vhodného modulu BPL modemu, návrh dílčích částí pro osazení modulu, tj. zejména napájení, filtrů, vazebního obvodu, datových rozhraní a ochranných obvodů. Vlastní návrh je dobře popsán a jednotlivé problematiky jsou podrobně analyzovány. Následně se věnuje návrhu a realizaci DPS. Student nejprve vytvořil testovací prototyp v0.1, na němž zapojení odladil, a poté finální realizaci BPL modemu v1.1. S BPL modemy realizoval student měření propustnosti a porovnání s vyráběnými BPL modemy. Student zadání zcela splnil a ocenit lze zejména přístup studenta k realizaci BPL modemu, který vedl díky odladění na testovacím prototypu k úspěšné finální realizaci zařízení. Přes drobné nedostatky, zejména v nedostatečném popisu některých měření, hodnotím tuto práci svým realizačním rozsahem a dosaženými výsledky jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 151100